[]

Kirayı yıllık peşin ödeme

Ev kiralıyoruz ve yıllık peşin ödemede anlaştık. Ancak bir sorunla karşılaşırsak kalan ayların tutarını muhtemelen iade alamayacağız. Bununla ilgili sözleşmeye nasıl bir madde ekleyebiliriz?
 
zaten ev sahibi yılı garantiye almak için peşin olarak bir yılı alıyor, büyük ihtimalle eklemenize izin vermez.


  • al basmadan donu var  (07.06.21 08:07:37 ~ 08:07:56) 
Peşin vermeseniz de bir sorunla karşılaşıp sözleşme bitmeden çıkarsanız ev sahibinin sözleşme sonu gelmediği için "makul bir süre boyunca" sizden kira almaya hakkı var.

Siz zaten 3-4 ay sonra çıkma ihtimalim var diye düşünüyorsanız peşin verme işine hiç girmeyin. 50-100 lira fazla olsun ay ay ödensin.
  • himmet dayi  (07.06.21 08:15:12) 
alperz +1

zaten yıllık vermenin mantığı o.
  • nonik  (07.06.21 10:43:31) 
hayır sen evi tutup aylık kira öderken de 7. ayın sonunda ben çıkıyorum deme hakkın yok ki, mal sahibi kira süresi sonuna kadar senden kirayı ister.

En fazla yeni kiracı bulana kadar ister ama ister.

evet oturmadıgın evin kirasını isteme hakkı var.
  • liberal  (07.06.21 11:31:22) 
burada yanlış bilgiler dolaşıyor. Sözleşme bitmeden evden çıkmak istediğinde aylık ödüyorsan 1 ay önceden bildirmen yeterli. Öyle sözleşme sonuna kadar falan kalmana gerek yok. Ev sahibi kabul etmiyorsa da gerekli bildirimleri 1 ay önce yaptıysanız evi boşaltırken noter çağırıp evi boşalttığınızı onaylatırsınız. Sonrasında da kira falan ödemezsiniz.

Ama senin durumunda peşin vermenin mantığı kalmıyor. Bu nedenle pek şansın yok.
  • zimbirik  (07.06.21 13:31:02) 
@zimbirik'in verdiği bilgi doğru değil. evden çıkmak için geçerli bir nedeniniz yoksa (evin kullanılabilirliğinin kalmaması, sağlık koşullarını tehdit ediyor olması vb.) sözleşme bitmeden çıkarsanız ev sahibi kalan aylara ait kirayı ister. öyle "ben 1 ay önceden haber verdim, çıkarım." gibi bir durum yok.

detaylarına şuradan ulaşabilirsiniz: www.emlakgundemi.com.tr
  • himmet dayi  (07.06.21 19:31:03 ~ 19:31:12) 
Burada kastettiğim durum bir sorunla karşılaşılması yani zaruret durumunda çıkmak durumunda kalmamızdı, keyfi olarak çıkmak değil. Yine de cevaplar için teşekkürler.


  • thin capitalization  (20.06.21 01:47:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.