Kafein yoksunluğu mu yaşıyorum?

Normalde pek kahve içen biri değilim, haftada üç dört kez Türk kahvesi içiyorum.
İki haftadır arkadaşımda kalıyorum, her gün americano veya espresso yapıyoruz öğlen. Ama bir haftadır bana bir şeyler oluyor.

Birden uykum geliyor, çöküyorum, gözlerim yaşarıyor uykudan. Kolumu kaldıramıyorum.
Geçen gün dışarıda akşam üzeri americano içince müthiş hissettim, o his geçti.

Normalde hiç böyle olmazdım. Sağlıklı beslenen ve spor yapan biriyim.

Türk kahvesine geri mi döneyim?

Aslında espresso, türk kahvesinden aşırı da fazla bir kafein içermiyor. türk kahvesi 2x ise espresso 3x civarı bi şeydi. Amerikano da espressonun sulandırılmışı. kafein miktarı ne kadar espressso koyduğunuza göre değişmekle beraber aynı olarak düşünebilirsin.

Bu kadar radikal bir değişime neden olmazdı yani.

atıştırmalık tüketmeye- araöğün yapmaya başladıysan insülin dengen değişmiş olabilir o mayıştırır. Ya da arkadaşınla olduğun için bi miktar az uyuyor olabilir misin?
  • zimbirik  (07.06.21 09:46:08)
Bir de kafeinin insanın uyanıklık dengesini bozmaması için içildiği vakit önem arz ediyor. Uyandıktan sonraki ilk 3 saat içmemelisiniz, yemeklerden hemen sonra içmemelisiniz.

Eğer vücudun zaten uyanıklık hormonlarını salgıladığı dönemlerde kafein tüketirseniz vücutta salgılanan hormonlar yetmemeye başlıyor.
  • zimbirik  (07.06.21 09:59:27)