[]

Ev alma sorunsalı

Memuruz ve Anadolu’da bir şehirde kiracıyız tayin olurken satabileceğimiz bir ev almak istiyoruz. Soru şu ki Türkiye finans katılım bankasının kendi sattığı bir ev var 0.79’dan kredi kullandırdığı. Bu ev alınır mı yani banka uygun kredi verdiği için fiyatı biraz şişirmiş ama uygun faiz oranı cazip geldi yoksa başka uygun ev alıp 1.39 dan kredi çekip daha sonra yapılandırma mı yapsak faiz oranı düşer mi çok




 
Oran düşer mi konusunu bilmiyorum ama bu ülkede ona güvenip iş yapmayacağımı biliyorum. Örneğin benim aldığım döneme göre düşme olmadı, haliyle yapılandırma da yapmadım ama süreçte zamanla ödeme daha kolaylaşmış oluyor gelir artışı vs gibi nedenlerle.

Asıl yazmak istediğim şey yani kendi mantığıma göre ev alırkenki kriterim şöyle. Bu ev işime yarar mı, artısı eksisi ne olur, ödemeyi yapabilir miyim, ödediğim miktar çok olsa da zaten bir yerlere harcanacağına en azından buraya gitsin. Evi aldığımda mutlu olacak mıyım, yeri konumu nasıl vs gibi daha çok evin kendisi ve ödeme imkanımı hesaplarım.

Ne kadar zarar ederim, kredi ne olur, başka banka daha mı uygun vs gibi şeylere çok takılmam, çünkü geleceğin ne olacağını bilemem. Yani daha iyisini mükemmelini ararken elindekini kaybetmek de var.
Ev alırken tercih ettiğim bankanın dışındakiler çok daha uyguna kredi veriyorken bir tık yüksek olsa da faizsiz olanı seçtim, bankamdan da memnunum, süreçten de, evden de.
Biraz gönlü ferah tutmak lazım bu işlerde bence.
Mesela daha geçen haftalarda bir işlem yaparken bir dikkatsizlikle daha fazla kazanayım derken bir kaç yüz zarar ettim, hepsi bir tuş mesafesinde oluverdi :)
Çok hesap kitap iyi olmuyor demek ki
  • epitaf  (04.06.21 21:49:37) 
Krediler düştüğünde ev fiyatları artar, krediler yükseldiğinde ev fiyatları yine artar, hatta Türkiye'de ev fiyatları hep artar. Uygun kredi bulmuşsanız hiç düşünmeden alın evi.

İçinde bulunduğumuz dönemde en mantıklı yatırım TL borçlanmaktır. İsterseniz gidip gübre alın ama TL borçlanın.

YTD.
  • solo  (04.06.21 22:29:25 ~ 22:29:46) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.