Dernek nasıl kurulur?

İnternetteki kaynakları okudum ama bütçe hazırlamaktan bahsediyor. Ben kar amacı gütmeyen bir dernek kurmak istiyorum. İnsanlardan aidat falan beklemiyorum. Aidat şart mı? Bunun dışında farklı şehirlerden 7 kişiyiz. Fiziken bir arada mı olmamız gerekiyor? Bir de dernek için bir yer kiralamalıyız? Masrafsız, bir konuda toplumsal farkındalık yaratmak için kurmak istiyoruz.

  • westblack  (02.06.21 21:39:45)
okudum orayı ama gelir, gider olmayacak.

  • gelmeistemem  (02.06.21 22:03:45)
Aidat şart diye biliyorum. Bizim köy kadınları derneği kurulurken başkan aidata mecburuz bu yüzden aylık 1 tl, yıllık 12 olarak belirliyorum demişti oradan hatırlıyorum.
Dernekler odası mı ne vardı tam kurum adını hatırlayamadım maalesef, bir kez evrak işleri için gitmiştim çok ilgili, bilgilendiriciydiler. Bulunduğunuz şehirde o tip bir yer vardır, bir uğrasanız çok iyi olur bence.

  • somethinginthewayshemoves  (02.06.21 23:45:53)
zamanında kurmuş sonra da kapatmış biri olarak. süreç çok can sıkıcı ve zor. resmi işlemleri uğraştırıcı ve maliyetli. 7 kişi, aidatsız ve sonrasında eğer kalabalık bir kitleye hitap etmeyecekseniz hiç başlamayın derim.
bu işe ciddi emek ve zaman ayırmanız gerekir. min 14-15 kişi olmanız gerekir kuruluşta.
bir yere ihtiyacınız var, yersiz olmuyor. yani olur da olmuyor işte.
saçma sapan bişey anlayacağın. çok elzem değilse hiç bulaşmayın.
  • erty_ksk  (03.06.21 09:12:18)
1- Gelir gider olmayacak kısmını siz kurduktan sonra ayarlayacaksınız
2- Dernek Kar amacı gütmez zaten o nedenle adı dernek, kar amacı gütmek isterseniz ticari işletme kurmak zorundasınız
3-Aidat şart, yönetim kurulu temsilide olsa bir tutar belirlemek zorunda
4-Fiziken bir arada olmanız gerekmiyor ama karar defteri, imza sürküsü vs vs işleri zorlar sizi
5-Evet adres göstermek zorundasınız eskiden ev, işletme adresi de gösteriliyordu ama şimdi ayrı kapı numarası olmak zorunda
6-Kurması kolay, işletmesi , beyannamesi iş yapması vs olayları zor, yarın öbürgün millet sorumluluklarını yerine getirmez ise kapatmanız da zor olur. Çok ciddi bir operasyon gücünüz yoksa kurmayın.
  • paramolacak  (04.06.21 12:43:05)