Ticari araç almak?

Malum araç fiyatları iyice sapıtmış durumda. 200 bin liranın altına da araç kalmayacak çok yakın zamanda.

Pekiii ben vw polo alacağım fiyata vw caddy alsam (189 bin tl) ve hususi kullansam ne olur? Araçta 2 litre motor var, tipi de gayet güzel, fiyat desen leziz.

Köprüden geçme vs. durumları vardı hatırladığım, bir de yılda bir muayeneye sokmak gerekiyordu sanırım. Bunların dışında boşver ticariyi, üzülürsün diyeceğiniz bir şey var mı ya?

Bir anda çok mantıklı geldi ama bir akıllı ben değilimdir herhalde. Enişte yaftasına falan tamamım, arkaya tuğra bile yapıştırırım dalgasına asfdg

mtvde yüksek sanırım.

  • kljgslsdkjsd  (02.06.21 02:38:04)
1.2 polo icin 1200 lira vergi diyor.
2.0 caddy icin 6 bin lira vergi.

Kısacası yillik 4-5 bin lira ekstra masrafi olacak.
  • logisticsmanager  (02.06.21 02:50:15)
Muayeneyi 2 yılda bir değilde her sene yaparım diyorsan, karayolunda 110 ile değilde 88 km hızla giderim diyorsan, uzun yola çıktığımda, karayolları denetim istasyonlarına (kantar) girerim diyorsan gayet de alınabilir.

  • etna  (02.06.21 07:11:32)
Hocam ben peugeot rifter gt aldım. Özellikleri 400 bin liralık arabalarda bile yok. 2019 model 25 bin km'de 225'e mal oldu bana.
Dezavantajları sadece yılda bir muayene gerekiyor, bir de hız limiti otomobile göre 10 km düşük. Ruhsata hususi kullanım olarak geçerse kantara falan girmez. Camlı minivanlar birinci köprüden geçebiliyor. Caddy 2.0 motor olduğundan vergisi çok yüksek ama benim aldığım 1.5 motor olduğu için yıllık 1700 lira vergisi var. Şu ana kadar aldığım en mantıklı karar diyebilirim

  • cowboy  (02.06.21 08:53:18)
mtv yüksekliği ticari olduğu için değil, 2.0 motor olduğu için. 2.0 motor binek de alsan mtv aynı, binek/ticari farkı açısından bunu geçiyorum.

onun dışında ticari var, ticari var. yani bahsettiğin hangisi bilmiyorum ama caddy'nin arka tarafı camlı ve koltuk olanı da ruhsatta kapalı kasa kamyonet diye geçiyor, ama kullanım amacı hususi yazdığı için binekten bir farkı yok. yani köprüden de geçersin, muayenesi de binek gibi olur, kantara da girmezsin. sadece karoseri yapısı farklı bir binek olur.www.log.com.tr

ammaaaa arka tarafı camlı değil de kapalı ise, koltuk yoksa, işte onun yük taşıyan kamyonetten hiçbir farkı yok. köprü kısıtlamasına da, yük kısıtlamasına da, bineğe serbest olup kamyonete yasak olan ne varsa hepsine de takılırsın. www.donanimhaber.com
  • kibritsuyu  (02.06.21 08:58:41)
@kibritsuyu kullanım amacı hususi de yazsa muayene her sene şart.

  • cowboy  (02.06.21 09:04:47)
Camlı ve koltuklu alırım alırsam, evet 2 litre motora çok vergi çıkıyormuş ama Caddy şart değil @cowboy'un dediği gibi Peugeot veya Citroen de olur. Onların da motorları, şanzımanı vs. sorunsuz.

  • chicha_v2  (02.06.21 09:25:21)
toyota proace city'ye de bak bence.
bu arada emin olmamakla birlikte caddynin ruhsatında hususi yazmayabilir. çünkü hususi yazarsa ötvsi 15ten 80e hatta 110a çıkıyor olabilir.
2014 yılında ötv indirimli caddy almayı düşündüğümde hususi araca çeviremez miyiz diye sormuştum. hayır ticari olarak geçiyor demişlerdi.
  • sutlu nescafe  (02.06.21 10:05:12)
hususi oldu mu, o araç 230 bini bulur.

  • mikahakkinen  (02.06.21 10:20:38 ~ 10:21:06)
Araç sınıfı ayrı, kullanım amacı ayrı. "Otomobil" ruhsatlı olursa ötv artar, fiyat artar. Diğer türlü araç sınıfı "kamyonet" kullanım amacı da ticari veya hususi olur. Kullanım amacı ötv'yi, mtv'yi etkilemez.

  • cowboy  (02.06.21 10:34:27)
Toyota proace
Peugeot Rifter
Citroen Berlingo
Opel Combo

Bu 4 araç aynı kalıbı kullanıyor. Kasa aynı, sadece ufak tasarım farkları var. İçi de dışı da aynı yani. Ama donanım olarak farklılıklar çok.
  • cowboy  (02.06.21 10:36:07 ~ 10:38:23)
şimdi konu karıştı. madem öyle teknik bilgiye gireyim.

otomobilin binek mi, ticari mi olduğu da, % kaç ötv'ye tabi olduğu da, gümrük tarife istatistik pozisyonu cetveli isimli bir tabloya göre belirlenir. bu tablotaki kodlarına göre binek mi, ticari mi, %kaç ötv uygulanacak ayrılır. ruhsatta yazana göre belirlenmez. daha doğrusu, ruhsata da buna göre yazarlar.

drive.google.com

listenin uygun kısmını size kestim. 87.03 kodundakiler binektir, ötv'si yüksektir. 87.04 kodundakiler ticaridir, ötv'si düşüktür, bütün o bineklere serbest olup ticarilere yasak olan kısıtlamalara, muayene şartına vs tabidir.

alacağınız caddy 87.03 ise herhangi bir binekten farkı yoktur, ötv yüksek olduğu için de o dediğiniz fiyata olmaz. 87.04 ise ötv düşük olur, uygun fiyata alırsınız, ama ticari olduğu için sıkıntı çekersiniz.
  • kibritsuyu  (02.06.21 10:58:41)
Abi tek farki hiz limiti ve her sene muayeneye girmesi. Bir de konfor olarak, surus zevki olarak binek arac gibi olmuyor. Bunlara tamamsan mantikli. Sadece 20kmh fark var deme. Ozellikle hiz limiti olayi cok can sikici.

  • Kirmizibavul  (02.06.21 13:09:16)