[]

Excel sorusu

Excel'de aşağıda anlattığım şeyi yapmak mümkün mü?

İki sütun var.

A X

A Y

Şeklinde düşünün.

A için X ve Y gibi farklı değerler var.

Üçüncü bir sütunda bu farklı değerlere sayı verilmesini istiyorum.

A X 1

A Y 2

gibi.

Hatta başka bir satırda A için Z değeri eklenirse Z için de 3 yazacak.

 
Böyle bir şey mümkün de, verinin boyutuna göre değişir cevap. Mümkünse dosyanın kendisi ya da örnek bir sayfa gönderebilirsen ona göre bir cevap vereyim.

İlk sütunda sadece A mı var?
İkinci sütunda 2 ya da 3 farklı değer mi var? Buna göre cevap değişir.
  • himmet dayi  (30.05.21 18:04:35 ~ 18:05:35) 
IF ile yazilabilir.
=IF(A2="X",1,IF(A2="Y",2,3))

A2'deki deger X ise 1, Y ise 2, ikisi de degilse 3 koyarsiniz bu sekilde.
  • pike  (30.05.21 18:18:42) 
@himmet dayi, dosya yok ama kelime listesi gibi düşünülebilir. Bir sayfada 1000 satır olabilir.

İlk sütunda sadece A yok. İkinci sütunda B de olabilir. İlk sütunda farklı değerler olacak. İkinci sütunda 3'ten daha fazla değer de olabilir.

En basit olarak şöyle açıklayayım.

Elma | Kırmızı Elma

Elma | Yeşil Elma

Armut | Boş hücre

Üzüm | Çekirdekli Üzüm

Üzüm | Çekirdeksiz Üzüm

Bu şekilde olacak.
  • dissendium  (30.05.21 18:35:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.