abd vergi geri alma

merhabalar
taxback diye bir hadise var, ama bu diyeceğim o değil.
abd'den laptop getirteceğim, %7-8 civarı bir vergisi var haliyle. bu verginin türkiye'de havaalanında geri alınması üzerine birkaç hikaye duydum. aslı astarı var mıdır, bilen var mı? varsa ne yapmak gerekiyor?

sadece mantik yurutuyorum. abd'ye odedigin vergiyi neden turkiye'den alasin ki?

pek akla yakin degil yani.

cok emin olmamakla beraber, abd'de oyle bir uygulama vardi ve abd havaalaninda geri aliniyodu o para ama daha sonra kaldirdilar o uygulamayi. tekrar ediyorum, emin degilim.
  • compadrito  (27.05.10 15:59:03)
avrupa için olanını biliyom. tax free deniyor ona. italyadan mal alırsan, italyanın havaalanında paranı geri veriyorlar (vergi kısmını)

  • rereroro  (27.05.10 16:17:01)
tax free, alışveriş yapılan ülkenin havalimanında, fatura ibraz edilerek yapılır.

bahsi geçen ülkede oturma izni olanlar ise taxfree ile vergilerini geri alamazlar diye biliyorum.
  • carnicero  (27.05.10 17:14:14)
amerikadan alamazsın..avrupa havaalanlarında falan oluyor ama amerika için geçerli degil bu..hatta getirtmeyle de olmuyor çıkışta alıyorsun vergini gittigin ulkeden ama amerika vermiyor.

  • little miss sunshinee  (27.05.10 18:53:42 ~ 18:55:10)
o vergiler çoktan ırakta bir insana 7.62mm olarak geri dönmüştür.

  • pekala  (28.05.10 04:42:26)