Araba neden çalışmıyor olabilir?

Merhabalar. Bugün annemin teyzemin arabasını kullanması gerekmiş. Anahtarı alıp arabaya binip çalıştırmak istediğinde araba çalışmamış. 5-10 dakika denemiş, çalıştırmayı başaramayınca teyzemi aramış. O gelip direksiyona oturmuş, kontağı çevirince araç çalışmış. Arabayı stop edip tekrar annem deneyince yine çalışmamış. Araçta herhangi bir parmak izi vs tanıma gibi bir sistem yok Hyundai i10 sanırım 2016 model falan olabilir, gayet düz bir araba. Annem bu aracı neden çalıştıramamış olabilir? Not: Otomatik-düz vites bir çok araç kullanmış bir insandan bahsediyoruz, ki zaten teyzemle beraber denediklerinde de anneme çalışmıyormuş araç.

Debriyaja basmamış olabilir. Birçok araç artık debriyaja basmadan çalışmıyor.

Otomatikse de frene basmamış olabilir.
  • himmet dayi  (28.05.21 19:17:49)
himmet dayı+1
Debriyaja basılması gerekiyor.

  • heritage  (28.05.21 19:40:51)
eğer iki farklı anahtarla deniyorlarsa birinin pili bitmiş ve immobilizer i aktif etmiyor olabilir. ya da aynı anahtarın pili bitmiş tesadüfen teyzenizde son bi gaz çalışmış olabilir.

  • sipsiyah  (28.05.21 20:10:14)
Frene basmamış olabilir, vites P veya boş dışında bir viteste olabilir. Bende de i10 var, vitesi D de unuttuğumda araba çalışmamıştı.

Anahtarın pili bitmiş olsa kapıyı açmayabilir ama arabayı çalıştırır. Bu da başıma geldi.
  • inheritance  (28.05.21 20:39:52)
En son motoru stop eden kisi kontagi kapattiktan sonra direksiyonu hafif te olsa cevirmis olabilir mi?

  • Kirmizibavul  (28.05.21 23:08:03)
Direksiyon kilidi sebebiyle olabilir.
Otomatik / yarı otomatik bir araçsa frene basması gerekebilir.
Vites P ya da N de olmalı birçok araçta araç çalışmaz yoksa.
  • anten  (29.05.21 16:24:04)