bunlar bir psikolojik problem midir yoksa kişilik özelliği midir

1- yetinememe, hep daha fazlasını isteme
2- her şeye sonu olan bir projeymiş gibi bakma, her şeyin sonunu düşünme, sonrasına hazırlık yapma
3- hayatının kontrolü sende değilmiş gibi hissetme
4- genel olarak tüm olumsuz duyguları içinde yaşamak (yani olumsuz bir şey varsa söylememek gibi)

genel olarak kendimi mutlu bir birey olarak addediyorum ancak bu saydığım 4 maddenin içten içe beni yiyip bitirdiğini hissediyorum. sizce bunlar kişilik özelliği midir (yani sen busun kardeşim kendini değiştirmene gerek yok, kabullen şeklinde), yoksa psikolojik bir çalışma gerektiren, üzerinde düşünmemi gerektirecek bozukluklar mıdır sizce? özellikle 4. duygu çok ilginç, yani hayatım bu şekilde devam etsin diye etrafıma yansıtmadığım çok fazla olumsuz duygu olduğunu hissediyorum, hani mesela arkadaşınla eşinle alakalı bir şey vardır da neyse üzülmesin diye söylemezsin ya onun gibi.

psikolojik problem diye tanımlamamak gerek bence ama sizi rahatsız ediyorsa ve bunların değişmesi sizi rahatlatacak/hayat kalitenizi yükseltecekse üstüne düşünmek, terapi almak iyi gelir. Olumsuz duyguları içinde yaşamak maddesi belki başka şeylerin ortaya çıkmasında yardımcı olur.

  • Mossy  (27.05.21 14:34:33)
1 ve 2'yi bilemem ama 3 ve 4 bu ülke insanının genel problemi. gelecek kaygısı, yaşam alanımıza ve hayat tarzımıza sürekli müdahale edilmesi, kokuşmuş siyaset gündemi, ekonomik sebepler vs. yüzünden hepimiz aynı durumdayız. ülke düzelmedikçe (ki düzelecek gibi durmuyor) ve yerimizden kımıldamadıkça bu maddeler terapiyle falan düzelmez.

  • sir gawain  (27.05.21 14:42:36)
yukarıda yazılanlar arasında hepimiz böyleyiz fikrine katılmıyorum.
tamam hepimizin hissettiği belli şeyler, kaygılar endişeler var ama ben sizin anlattığınız gibi değilim, çevremdeki insanların çoğu da böyle değil mesela.
hepimiz böyle değiliz yani.
bir anlamda genel problem olduğuna katılıyorum ama zaten o yüzden ülkece terapiye ihtiyacımız var diyoruz.
ülkenin durumuyla bir yere kadar ilgisi olur, ondan sonrası sizin sorununuz.

bunun dışında, kişilik özelliklerinin de psikolojiyle ilgisi olabiliyor zaten.
özellikle üç ve dört psikolojik problem olmasa bile, psikolojik probleme yol açabilecek veya bilmediğiniz bir psikolojik probleme ait olabilecek sorunlar.

mesela hayatın kontrolü neden elde tutulmalı?
kontrol derken neyi kastediyorsunuz?
kontrol etmeniz gerektiğini ve edemediğinizi düşündüğünüz şeyler neler?
bahsettiğiniz olumsuz duyguların kökü nereye dayanıyor?
ailenizde bunları hisseden kim vardı?
bu duygular neler?
ve bunları neden içinizde yaşıyorsunuz?

özellikle dördüncü maddede duyguların dışavurumuyla ilgili bir kaygınız da var.
yani duygularınızı yansıtırsanız hayatınızın bu şekilde devam edemeyeceğini düşünmeniz zaten kontrol duygusuyla da ilgili.
daha çok uzatmak istemem ama bunların hepsi bağlantılı ve tamamen psikolojinizle ilgili sinyaller.
ileride kaygı bozukluğu, panik atak, anksiyete, okb gibi sorunlara yol açabilir.
destek almakta fayda var.
  • blatta hiberna  (27.05.21 15:08:19)
psikolojik değil ama 1.si en büyük problem

senin için değil genel olarak vardığım bir sonuç var
bence tüm bunların/kaygıların sebebi ölüm korkusu/ölüm sonrası
yardım faaliyetleri en etkili çözüm

başka bir örnek vereyim
açıkçası param varken daha dertliydim
çünkü hesabını verme kaygısı, yapcak, değerlendirecek bi şeyler bulamama derdi taşıyordum
değer kaybetmesin diye dert ediniyordum
çoğu evliliğe gitti, bu sefer yardım yapmaya para kalmıyor diye stres yapıyorum
--

2. olması gereken bi şey
3. zaten öyle, planlı olmaya çalışmak yeterli, gerisi tecrübe kazanmak

4. için daha çok dertleşebilirsin ya da prof. destek
  • bir soru sorcam  (27.05.21 15:12:35)
bence hepsi psikolojik. 4. maddenin herkeste olduguna inanmiyorum bazen paylasim yaptigimiz kisileri tavriyla da ilgili. 2.madde kaygili ruh hali bence bu cozulebilecek bi problem
1.si bana derin bi durum gibi geliyor. manevi bosluk

  • ala09  (27.05.21 15:13:49)
bunlar problem değil. ancak tanı kriteri olabilir. bu kriterler var diye de psikolojik problem olduğu tanısı konmaz. ben de ruh sağlığı çalışanıyım. bence günümüz insanının genel sorunları bunlar.

  • mikahakkinen  (27.05.21 15:32:50)
Mutluluk Tuzağı isimli kitabı tavsiye ederim.

Bu tarz konularda düşüncelerinizi, duygularınızı sorun olarak görür ve onlarla mücadele eder, kontrol etmek isterseniz büyürler.

Bunun yerine sizi kaygılandıran bu düşünce ile duyguların zihninize gelip gitmelerine izin verip, hayatınızı anlamlı ve zengin kılan değerler doğrultusunda adımlar atın.

Bu değerleri anlamak için de kendinize ‘hiç bir problemim kalmamış olsa idi hayatta neler yapardım, vaktimi zamanımı neye verirdim’ diye kendinize sorun.
Üstüne düşünün sonrasında bu değerlere doğru küçük adımlar atın.

İlaveten Act (kabul ve kararlılık) isimli terapiyi araştırmanızı tavsiye ederim.
  • psmstc  (27.05.21 16:11:14)