Arabaya Marş Verince Gelen Cıyırtı Ne Olabilir?

Merhabalar, bugün arabayla 15 dk kadar avm'ye gittim, 1 saatlik alışverişten dönüp tekrar marş verdiğimde cıyır cıyır sesler geldi. Klima ac açıktı fan da açıktı, onu kapatıp tekrar marş verdim tek kontakta marş aldı. Sesi tarif edemiyorum ama marş motorundan geldi. Daha önce de olamamıştı. Başına gelen var mı?

V kayışı sertleştiyse yapar

  • baknedicem  (25.05.21 23:20:37 ~ 23:21:48)
araba çalıştıktan sonra gelen ihihihihihihi şeklinde (kahretsin yazarak tarif edemiyorum), sanki böyle drift atan arabaların sesi gibi bir ses ise v kayışından geliyor. acil bir problem olmamakla birlikte kısa sürede baktırmakta fayda var.

yok kontağı çevirdin, kıvkıvkıvkıv edeceği yerde cayıııırrt edip çalışmadı, sonra kapatıp bi daha denedin normal çalıştı, bu da marş motoru dişlisi volana tam oturmamıştır, o yüzden de çevirememiştir. ikinci denemede yerine denk geldiği için çalışmıştır. münferit olabileceği gibi marş motorunun dişlisi sıyrılmış da olabilir, baktırmakta fayda var.
  • kibritsuyu  (26.05.21 00:18:32 ~ 11:58:07)
@kibrit 2. anlattigin gibiydi. bir seferlik oldugunu dusunuyorum, tesekkurler

  • onkiloversemtamamım  (26.05.21 00:25:41)
avm'ye giderken yolda su birikintisinden geçtiyseniz V kayış ıslanmış olabilir. Bazen ıslanınca kuruyana kadar iğrenç bir ses çıkarır.

  • the kene  (26.05.21 11:19:08)
cıyırtıyı diyorsunuz. her kontak çevirmede geliyorsa veya çok sıklaştıysa gösterin, kömür temizliği mi öyle birşey oluyor, yapınca düzeliyor. kırk yılda bir ses geliyor benim araçta şimdilik elletmedim.

  • surprise  (26.05.21 15:25:09)