[]

Yatla okyanus geçmek

Sedat Peker'in bahsettiği uyuşturucu kaçakçılığında yatlar kullanılıyormuş. Bir yatın Atlas Okyanusu'nu geçmesi mümkün mü gerçekten? Mutlaka geçen vardır da dolmuş seferi gibi yapılacak kadar basit bir şey mi bu? Atlas Okyanusu'nda benim bildiğim devasa gemiler bile sorun yaşayabiliyor. Fırtına eksik olmuyor. Akdeniz de var ek olarak. Yakıt yeterli olur mu Türkiye'den Dominik'e gitmek için? Akdeniz'de, Atlas Okyanusu'nda bu tip yatlar güvenlik amacıyla kontrol edilmiyor mu hiç?
 
gemilerle taşınıyor da gemi karaya kadar gelmiyor açıklardan yatlar alıyor diye biliyorum.


  • bohr atom modeli  (25.05.21 15:04:47) 
oyle bir sey denmedi, gemiler kullaniliyor okyanus otesi icin, sonra yakin mesafelerde bazi yatlar kullaniliyor dagitim icin...


  • hewit  (25.05.21 15:05:45) 
hewit+1

kiyiya yaklastiginda yatlar gidip topluyor buyuk gemi limana girmiyor
  • ala09  (25.05.21 15:12:10) 
Sistemi başkaları açıklamış zaten ama sorunuzun teknik cevabı yatla okyanus geçilebilir. Doğru donanım, doğru tekne ve planlamayla bunu yapan çok insan var. Özellikle yelkenle çok geçiyorlar. Youtube'a yazın yığınla yatla okyanus geçişi videosu var.


  • anten  (25.05.21 15:59:19) 
Denizcilikle alakalı olarak,

Yelkenli tekne ile okyanusu geçebilirsin. Zaten okyanusu yelkenli tekneleriyle geçen birçok yerli ve yabancı denizci var. Bir ülkeye varışında yada okyanusta kimse gelip yatını, tekneni kontrol etmez.
  • Northern Mariner  (25.05.21 16:08:20) 
Rahmetli babam yelkenciydi. Okyanusu defalarca geçmişliği vardır. Ama burda bahsedilen yelkenli değildir sanmıyorum.


  • suicides underground  (25.05.21 17:00:00) 
ek bilgi vereyim atlantik gecmek hakkinda, yaz sonu sonbahar basi kanarya adalarina giderseniz atlantigi gecen bir yelkenliye binebilirsiniz, genelde 2 haftalik yemek parasi 200 250 euro veriyorsunuz, ve bu tecrubeyi digerleriyle yasiyorsunuz...


  • hewit  (25.05.21 18:56:21) 
Bi ara tekne alma düşüncem vardı, öncesinde lisans alman gerekiyordu bir arkadaşım da lisans almıştı onunla sohbet ederken şöyle bir cümle kullanmıştı, 35m ve üstü yatlar okyanusa açılabiliyor demişti, yani tekne ne kadar büyükse dalgalara karşı direnci o kadar fazla oluyor bir de artık yeni nesil teknelerde Seakeeper denilen bir donanım barındırıyor yani yol alırken dalgalar belli bir seviyenin üstünde değilse siz dalgaları neredeyse hissetmiyorsunuz.

Tabi benimkisi tamamen kulaktan dolma bilgiler. Bu arada hemen herkes büyük gemilerle taşınıp sonra yatlara alınıyor demiş de bir sürü yat hemen her yaz akdeniz kıyılarına kadar geliyor ta Amerikalardan yani öyle yat ile okyanuıs geçilemez diye bir durum yok, tam tersi bir çok maceraperest tek başına daha ufak teknelerle okyanusu geçiyor. Riskli ama imkansız değil bildiğim kadarıyla.
  • solo  (26.05.21 11:20:12) 
ben de ek bilgi vereyim madem,

rahmi koç nazenin IV adlı 37 metrelik teknesi ile dünya turu yaparken arada tahiti'ye falan da gitmişti. bu da okyanusu geçebildiği anlamına gelir doğal olarak.

yanlış hatırlıyor olabilirim ama bu tekne koç müzesinde sergilenenlerden biri olabilir.
  • bohr atom modeli  (26.05.21 16:05:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.