Sgk sorusu

İstifa eden birinin sağlık işleri filan nasıl oluyor. (24 yaşında üniversitede kayıtlı babasının sgk sı var) Gelir testi filan mı yaptırması lazım? Yoksa babasının üstünden devam mı eder belli bir yaşa kadar?

Bir de bu sigorta primlerini biz kendimiz yatırsak, öyle bir imkan var mı? İleride emekliliğine faydası olur mu?

25'e kadar devlet karşılıyor.

  • giovanne  (25.05.21 11:20:24)
Kısa ve uzun vadeli sigorta kolları işlemez doğal olarak. Genel sağlık sigortalisi olursunuz. Kadınlarda bekar ve işsiz kalındığı sürece ömür boyu babadan faydalanılır. Erkeklerde üniversite öğrencisi oldukları takdirde 25 yaşını doldurana kadar gssli olursunuz.

Bunlar yoksa GSS primi ödemeniz gerekir. Aynı evde ikamet ettiğiniz kişilerin gelirleri toplamı kişi sayısına bölündüğünde asgari ucretin belli bir oranınin (bunu 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununundan bakabilirsiniz) altında kalması halinde GSS primi ödemezsiniz. Üstunde kalırsa bir miktar ödüyorsunuz

GSS li olup prim ödemeniz gerekiyorsa kanuna göre, bunları yatırmak zorundasiniz zaten. Sizin emeklilikte hesaba katılacak olan prim ödeme şekli "isteğe bağlı sigortalilik" bunun çeşitli şartları var 5510 sayılı kanundan bakabilirsiniz
  • sanguine  (25.05.21 14:41:35)