kentsel dönüşüme girecek ev alınır mı?

mevcut paramla, ufacık evler geliyor. ama kentsel dönüşüme girmiş guzel evler o fiyata geliyor.

yeni 1+1 almak ile
40 yillik 3+1 almanin

artilari ve eksileri neler olur?

bilgiler
-risk olursa, kirada devam edebilirim.
-kentsel donusum icin kredi cekip peyderpey odeyebilirim.

40 yıllık 3+1, oturacaksan bir sürü masraf çıkar, eskilikten kaynaklanan yapısal problemleri vardır (bina içi su - elektrik tesisatı gibi), kentsel dönüşüm sürecinde bi ton uğraşırsın, muhtemelen dönüşümden sonra ya para isterler ya da çok daha küçük bir dairen olur, dönüşüme girene kadar deprem riskin olur, ne zaman kentsel dönüşüme gireceği belli değilse çat diye gelip hadi taşının diyebilirler, derlerse bir de taşınma - kiraya çıkma masrafın olur, acayip rantlı bi yer değilse dönüşüm yapan firmanın batma riski her zaman var. ancak yatırım olarak denenebilir bence, oturmak için almazdım.

  • roket adam  (24.05.21 14:13:43)
Kentsel dönüşüme karlı şekilde giren yerler muhtemelen bitti kalanlarıda aşırı yüksek fiyatlarda .şimdi dönüşüm denilenlerde ya para ödemen lazım ya da metrekare kaybın olacak.ama yinede ben olsam eski büyük daireyi tercih ederim.yeni daireler genelde site şeklinde ve gereksiz yüksek aidatları var.mahalledeki büyük daire masrafsız yatırımdır.

Ek: ben bunu yatırım olarak düşündüm,kendin yaşayacaksan git güzel sitede 1+1 al,rahat rahat takıl.
  • duptıs  (24.05.21 14:18:33 ~ 14:21:17)
arsa payı konusunu araştır. mantıklıysa yatırım olarak alınabilir.

  • zgrydn  (24.05.21 14:21:22)
Kentsel dönüşüm konusuna çok önyargılı bakmamak lazım. İyi ihtimaller de var kötü de var. Yukarıda arkadaşlar zaten kötü yanlarından bahsetmiş. Fakat bir de şu durum var. Mesela 40 yıl üzeri bir binanın aynı mahalledeki diger 0 binalara göre fiyatı çok düşüktür. Çünkü eski yapılar genelde risklidir. İyi tarafına gelecek olursak. Mesela alacagınız dairenin apartmanı 4 kat diyelim. O bölgede yeni imar kanunlarıyla belediyenin izin verdigi kat sayısı artık 8 kat oldu diyelim. Kentsel dönüşümde mütahitin eline 4 kat kaldıgında yaptıgı masraf rahat rahat kurtarıp kara geçeceginden siz bedavadan 0 daireye kavuşacaksınız. Yani o evi örnegin 300 binden aldıgınızda oradaki emsaller 500'ken Siz 0 dairenizi 300 bine maledeceksiniz. Aynen bunu yaşayan tanıdıgım mevcut. Bunun için alacagınız eski binayı çok ama çok iyi araştırmanız lazım. Yıkılırsa kaç kat olur. Bina sakinleri değişime karşı olup oraya kazık çakmış tipler mi? Civarda kentsel dönüşüme girmiş yapılar var mı varsa oranın kazanımları kayıpları nedir? Bunları hep araştırmanız lazım. Şahsen ben 500 bin lira verip kibrit kutusu gibi bir eve yatırım yapacagıma çok iyi araştırıp 300 bin lira verip 3+1 yapıya yatırım yapıp gazam mübarek olsun derdim

  • limonlu eksi  (24.05.21 18:31:52)
Hem pahalı hem 40 yıllık bina ise arsa payı da işe yaramayacaksa, bölgeye daha yüksek kat verilyorsa ve siz oturum amaçlı alacaksanız bence riske girmeyin. Kimseyi senelerce ikna edemeyip yıkık dökük ve belki de deprem riski taşıyan bir binada yaşamayın

  • photo85  (25.05.21 03:20:40)
Düzeltme : yüksek kat verilmiyorsa

  • photo85  (25.05.21 03:21:10)