balkona çiçek - bitki

10m'ye 1,5-2 m uzun dar bir balkonum var. burayı çiçeklendirmek istiyorum. istediğim aslında büyük saksıda bol yeşil yapraklı bitkiler.

ne alayım bilemedim.

tohum alıp kendim mi büyüteyim?

hazır saksıda bitkilerden mi alayım?

hangisinden, nereden alayım?

şu anda artık fide zamanı, tohum almaya gerek yok.
tohumdan büyütmeye kalkarsanız, başarsanız bile seneye ancak çiçeklenirler ve büyürker.

en rahatı ve kolayı sardunya.
kapalı balkon değilse ve güzel güneş alıyorsa, esinti de olacak kadar açıksa petunya da olur.
begonvilin tam mevsimi geliyor ama çok güneş ve çok sıcak hava ister, kışın yaprak döker.
gölgesi esintisi bol balkonda pek olmaz, öğlen güneşinde direkt ışık görmek ister.
bir de kışın korumanız lazım, soğuğa hiç dayanamaz.

cam güzeli olur.
eğer duvar dibi gibi hem güneş alan hem de gölge olabilen bir yeriniz varsa ortanca olur.
japon gülü de olur, bakımı kolaydır.
öğlen güneşinden koruyup sabah güneşi almasını sağlayabilirseniz gardenya da alabilirsiniz.
limon veya lime gibi küçük fidanlar da olabilir.

seralarda, bauhaus gibi marketlerde, şimdi avm adıyla bulunan eski bir milyoncularda falan bir sürü çiçek oluyor.
oralardan bulabilirsiniz.
  • blatta hiberna  (24.05.21 10:21:57 ~ 10:26:23)
blatta hiberna çok teşekkür ederim. uzun boylu çiçek - bitki istiyorum. bu yazdıklarından hangilerini alayım?

balkona öğleden sonra, akşama kadar bol güneş geliyor. öğleye kadar gölge. kışın içeriye alabilirim.
  • stewie  (24.05.21 10:31:22)
rica ederim.

sardunyalar çok uzayabiliyor ama fidan gibi de değil tabii.
yine de benimkiler bir kol boyu falan oldu mesela.
limon ve lime olabilir, onlar uzun.

bir de, mesela ortanca olur yine ama balkona bodur ortanca alabilirsiniz.
yine büyür, yani küçük değildir petunya gibi ama bele kadar da gelmez.
ayaklı saksı veya balkon kenarlarına askıyla asılabilen saksılar da alabilirsiniz.

yani bazıları yerde durur, bazıları ayaklı saksıda durur, bazısı balkon duvarına asılı durur.
hem daha güzel görünür, hem de alabileceğiniz çiçek çeşidi artar.

bir de tavandan bir kancayla asarak sarkıtabilirsiniz mesela.
özellikle petunyalar çok güzel oluyor öyle.
  • blatta hiberna  (24.05.21 11:12:25)
ben daha çok çiçekten ziyade büyük bitki istiyorsunuz diye anladım. tohum alıp büyütmeniz onlarda olmuyor yani küçüklerinden alabilirsiniz büyümeleri de zaman alıyor baya. kauçuk, sansevieria, areka palmiyesi, deve tabanı, ficus elastica bu tarz şeyler alabilirsiniz. balkonda bakımı nasıl olur onu bilemiyorum ama. internetten alacaksanız fidanburadayı tavsiye edebilirim.

  • Olric  (24.05.21 11:39:34)