[]

Github nasıl kullanılır?

Jupyter'de yada google colab'de python kodlarım var çeşitli projeler için yaptığım. Ben bunları özgeçmişimde göstermek istiyorum. Yani Github'ta paylaşıp Github profilimin de linkini vermek istiyorum. Yada sadece proje linklerini de verebilirim, farketmez. Ancak linkini verdiğim projelerinde public olmasını istemiyorum. Sadece linkini paylaştıklarım görebilsin. Böyle bir şey mümkün müdür?

Bir de asıl sorum projelerimi nasıl Github a yüklerim? Karıştırdım ancak beceremedim.

Teşekkürler.

 
Projelerini yüklemek için önce repository açman gerekiyor. Daha sonra sürükle bırak olarak da yükleyebilirsin ya da editörlerin eklentileri oluyor, onlarla da yükleyebilirsin. Ben vsc ile yüklüyorum, ayarlarını yaptıktan sonra hangi dosyalar değiştiyse sadece onları yüklüyor, değişmeyenler kalıyor böylece daha az zaman alıyor yükleme işlemi. Sürükle bıraktan ziyade bu yöntemi tavsiye ederim, hem daha profesyonel oluyor.

Reponun ayarlar kısmına geldikten sonra manage access kısmı var. Oradan invite collabrator tıklayıp kimin görmesini istiyorsan yazarak ona yetki verebilirsin.
  • ejderha kuyrugunun ucunda yanan ates  (17.05.21 14:17:07) 
"git" isimli bir version control system var. Sen kendi projelerini yapıp bir şeyler değiştirdikçe, git kullanarak kaydediyorsun. Eskiye dönmek istediğinde, git'e önceki sürüme dön diyorsun, dönüyor. Github ise bir web sitesi. Şöyle bir güzelliği var, git kullanarak kendi projelerini oraya yedekleyebiliyorsun. Git ve github'ın nasıl kullanıldığına dair yüzlerce youtube videosu var.

Bahsettiğin link paylaşma konusuna gelince.. Github'ın böyle bir özelliği yok. Ama üçüncü parti bazı uygulamalarla (mesela gitfront.io) bunu başarabilirsin. Ama bence gereksiz, direkt public yapsan daha hoş olur cvde.
  • benaaymi  (17.05.21 14:17:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.