[]

Teamste şöyle bir özellik var mı

Altınızda çalışanların teamste kimle komuştuğunu anlık görebilir miyiz? şu an şunla toplantıda şunla konuşuyor şuna sunum yapıyor gibi
 
Hayır.


  • himmet dayi  (17.05.21 12:48:34) 
Kişisel verilerin korunması kanununa uymayan bir özellik bu.

Bu özellikte bir yazılım bulmanız zor olabilir. Bulsanız da hukuken sıkıntı çıkarabilir.
  • anten  (17.05.21 13:04:44) 
şirketin sağladığı altyapı ve şirkete ait sistemler üzerindeki yazışmalar vb kvkk kapsamında değil. yargıtay'ın bununla ilgili kararı var.

işveren istediği şekilde izleme, gözlemleme ve raporlama yetkisine sahip.
  • kobretti  (17.05.21 15:20:08) 
@kobretti dediğinizde haklısınız.
Ama teams şirkete özel bir yazılım değil. Yani her isteyen indirip kullanabilir.
Atıyorum bir okulda öğrenciler kendi başına proje için de teams kurabilir.

Haliyle admin pozisyonunda birine böyle bir izleme imkanı vermesi mümkün değil teamsin her alanda kullanıldığı için.

Ama tabii şirket içinde kullanılabilecek izleme yazılımları var mı? var. Bunların da ne denli etik olduğu tartışılır.
  • anten  (17.05.21 19:02:41) 
@kobretti, işveren istediği gibi izleme/gözetleme yetkisine sahip değil. Kurumsal e-mail adresi vs. kullansa bile işçi ve işçiye önceden bilgilendirme yapsa dahi işveren, işverenin denetimi belli şartlar altında hukuka uygun kabul ediliyor. Aym bireysel başvuru kararları/iham kararları açık. Hukuka uygun hareket etmezse işveren, bu durum işçinin kişisel verilerinin korunmasını isteme hakkı ve haberleşme hürriyetinin ihlaline mahal verir.

Sorunun cevabını gelirsek, bir kişinin sunum yaptığı, toplantıda olduğu gözükür ama kimle konuştuğu, kime sunum yaptığı gözükmez. Cevap hayır o yüzden.
  • kojonotsuki  (17.05.21 22:17:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.