Karpuz-peynir-ekmek üçlüsünü kim yiyor?

Bir marmaralı olarak bu üçlüyü yiyen kimseyi görmedim gerçek hayatta. Hangi yöreye ait bu yeme stili? Sözlükte bu kadar seveni görünce acaba belli yörelerde mi meşhur diye düşündüm.

4 kuşak istanbul beykozlu bir birey olarak vazgeçilmezimiz

  • delikedidilimiyedi  (16.05.21 01:51:49)
adana'da meşhur olduğunu biliyorum. hatta sokak satıcıları plastik kaplara karpuz peynir kesip satıyorlardı. ekmeği hatırlayamadım. diyarbakır'da yaşayan dayım arada aile grubunu fotolarken bu kombinle çok foto atmıştı yaz dönemlerinde. belki de karpuzu meşhur olan illerden çıkıp yayılmış bir gelenek olabilir.

  • golgi aygıtı  (16.05.21 01:52:16)
Hatay Antep bölgesi önde gelir sanırım bu konuda. Kırıkhan ilçesinde de zaten kavun üretilir. Karpuzun yerine geçer bazen

  • Erva  (16.05.21 01:52:47)
7 göbek istanbulluyum, dedem takım elbiseyi vitali hakkodan alır karpuzu peynire bandırır yermi$.

  • goodz  (16.05.21 01:53:17)
Nevşehir’de genelde bağa tarlaya çalışmaya gidilince orada yenir. Yeni nesil yemiyor tabi.

  • hepbiarayisicinde  (16.05.21 02:00:54)
her yerde yenir ki, asıl sizin kimseyi görmemeniz garip.

  • candide  (16.05.21 02:26:04)
@candide, her yerde yendiğine nasıl bu kadar emin olabiliyoruz? Yenmesini garip karşıladığımı düşünüp önyargılı yorum yaptığınızı düşünüyorum. Halbuki öyle bir ima içermiyor sorum.

  • Jux  (16.05.21 02:31:26)
izmirli göcmen cocuguyum. cocuklugumuz bu üclü ile gecti.

  • spivak  (16.05.21 02:34:13)
istanbul dogumluyum, kendimi bildim bileli yerim. aile dedeler falan dogu anadolu, onlar da yerler. ancak ekmek olayini gormedim hic ben de, karpuz + peynir sadece.

  • robokot  (16.05.21 02:59:39)
yazın sabahları işe gitmeden yapıyordum. valla mükemmel gidiyor herkese öneririm. sabah kalk çay koy bayat ekmeğe reçel sür falan hiç uğraşmaya gerek yok.

dolaptan çıkar buz gibi karpuzu, biraz da peynir, bunun yanına ekmek bile yesen bayat gibi gelmiyor.

kimden çıktığını hiç bilmiyorum. ben de istanbulluyum hep çevremdekiler seviyor bunu.
  • bohr atom modeli  (16.05.21 03:12:18)
biz de istanbulluyuz, gayet severek yiyoruz. yazın bildiğin ara ara ana akşam yemeğimiz bu oluyor.

  • roket adam  (16.05.21 03:30:37)
herkes yer bunu.

  • baldur2  (16.05.21 04:20:57)
Tüm Türkiye

  • yarey  (16.05.21 04:54:42)
denizden gelince ne yicen, kahvalti gibi cikarip yeriz biz.

  • durgunfoton  (16.05.21 05:00:12)
Bütün dünya her:)
Şaka bir yana, Trakya da, İstanbul un çeşitli yerlerinde, Çanakkale, Ayvalık, Karadeniz sahil şeridi, Ankara, Gaziantep, Hatay, Mersin, egeyde bir çok yerde yendiğini gördüm.
Ekmek her zaman eşlik etmiyordu ama sevilmediginden değil, asıl unsur olmamasından.
Evet sizde yenmedigine göre teknik olarak her yerde yeniyor diyemeyiz elbette ama belli bir hata payı içerisinde her yerde bilinen ve yenilen bir şey diyebiliriz.
  • kisa  (16.05.21 06:54:36)
bulgar göçmenleri de yer.

  • slow like honey  (16.05.21 08:51:23)
Antalya'da karpuz toplarken bizde yerdik.

  • komando kani var bende  (16.05.21 08:54:06)
Marmara'da doğdum büyüdüm, çevrede garipseyen görmedim. Yöresel değil, genel bir fenomen gibi ama böyle şeyler aileye de bağlı biraz. Ben de karides yeme fikrine sıcak bakamıyorum, annem böcek gibi derdi çocukluğumdan beri. Sevmiyorum değil, yeme fikri kötü geliyor. Belki sizin ailede de böyle bir durum varsa, yenmemiştir. Aile dışında da dikkatinizi çekmemiştir.

  • evrim halkasi  (16.05.21 09:15:08)
garip gelecek ama fransa'da bile yeniyor :D

chevre denilen keci peyniri, karpuz, pancar veya kayisiyla falan salata yapiliyor.

ayrica yesil uzumle de cok guzel gider bu kombinasyon.
  • chezidek  (16.05.21 12:04:52)
Marmara'nın tam olarak neresindensiniz bilmiyorum ama ben Balıkesirli olarak sürekli bu döngüdeyim. Görmemenizi garipsedim

  • laputa  (16.05.21 12:21:49)
Yalovalıyım, Ankara'da yaşıyorum, inşaata gelen işçiler hariç hiç görmedim ben de.

  • plutongezegendegilmi  (16.05.21 12:48:27)