Bekar birisinin ev alması ne kadar mantıklı?

Kredi çekilecek ve o evde oturulmayacak. Ev nispeten öğrencilerin yaşadığı tarafta 1+1 gibi küçük olacak ve bu eşyalı kiraya verilecek. Şöyle söyleyeyim ev 150bin, eşyalı kiralık 1250-1500 arası olarak düşünüldüğünde saçma bir iş mi olur?
Yatırım ve kendini güvende hissetmekle ilgili birazda soru. Dövizde duran az buçuk parayla, bir şeylere sahip olma arasında gidip geliyorum.

çok farklı bir yorum yapacağım. yarın öbür gün ülkede enflasyon fırladığı zaman yiyecek paran varsa ev al. ama o gün geldiğinde nakiti olan kral olacak. evi yiyemezsin. dövizde tutmak mantıklı. benim bakış açım bu açıkçası. standart bir ülkede yaşamıyoruz.

  • do you remember me  (15.05.21 16:31:36 ~ 16:31:46)
100 ayda kendini amorti edebilecek bir yatırım kulağa çok iyi geliyor. Ancak her zaman ilk ev olarak kendi oturacağınız evi almanız tavsiye edilir, kiradan kurtulmuş olursun. Bence biraz daha parayı tutup kendi oturacağın ev için krediye girmen daha mantıklı olur.

  • roket adam  (15.05.21 16:32:50)
Kiracıya güvenerek yola çıkmamak lazım. Bilinen, tanınmış insanlar bile ev sahibine zorluk çıkartabiliyor. Babamdan biliyorum. Öğrenci de olsa ünlü de olsa evin maliyeti kaç olursa olsun sorun yaşamadığı kiracı olmadı diyebilirim. Ev bence siz oturacaksanız alması mantıklı bir eylem.

  • ruhen hastayim ben  (15.05.21 16:33:53)
ayda 1500 lira kira alabileceğin bir evi 150 bin liraya alabiliyorsan kesinlikle düşünme bile.

250 kira hesabına göre o evin bedelinin 350'den aşağı olmaması lazım. Bana pek mantıklı gelmedi o evin 150 bin olacağı ya da 1500 lira kira getirebileceği.
  • himmet dayi  (15.05.21 16:34:17)
Aynısını yaptım

Pandemi döneminde düşük faiz ve 10 bin tl peşinat ile 100 bine 1+1 aldım , içinde kiracısıyla. 60 ay vade yaptım.

İyi ki almışım.
  • paramolacak  (15.05.21 16:40:47)
himmet dayi +1

150 binlik eve 1.500 kira olsa sana gelmeden o evden büyükbaşlar 15-20 tane alır sanki. fiyat / kira oranı gerçek olamayacak kadar iyi.

şöyle söyleyeyim 2019’da 315 bin tlye sattığımız evden aldığımız kira 1100 tl civarıydı. 2019 diyorum.
  • garavel  (15.05.21 16:43:01)
@garavel

benim de 2,5 yıl önce 1350 lira kira verdiğim daire 325 bine satılmıştı. Bi yanlışlık var ortada.
  • himmet dayi  (15.05.21 16:52:13 ~ 16:52:39)
Kira getirisi farazi zaten arkadaşlar. Ev yeni, eşyayı da içine ben koyacağım okul çevresi 1250'den aşağı olmaz diye düşünüyorum. Çamaşır mak, yatak döşek.

  • anarsika  (15.05.21 16:56:44)
@paramolacak ne kadar kira alıyorsunuz şu an? Ev fiyatı kesin sonuçta ve cillop gibi ev. Ne kadar az olabilir diye düşünüyorum.

  • anarsika  (15.05.21 16:59:08)
kira hesabi yaparken evin bos kalacagi sure, sorun cikartan kiracilar, odenmeyen kiralar. kiraci ciktiktan sonra eve yapilacak tadilat, vs. de hesaba katilmali.

  • crucio  (15.05.21 17:19:31)
@anarsika Normalde 700 alıyordum ama pandemi koşulları nedeni ile 500 e düşürdüm kiralarını. Burası Ortadoğu burada ekonomi kitaplarda yazdığı gibi karşılığını bulmaz, ev her zaman değer kazanır , varsa gücün yapıştır hocam. Hiç bir şekilde zararı olmaz. Ha yarın öbürgün nakit mi lazım, milletin ağız kokusunu çekeceğine ya da gıdım gıdım para biriktirme sarmalına döneceğine satarsın alırsın paranı.

  • paramolacak  (15.05.21 17:25:23)
Üniversite işi biraz sorun. Neredeyse iki yıldır üniversiteler kapalı. O ev şu an sizin olsaydı iki yıl kira alamayacaktınız. Ne zaman açılacağı da belli değil. Bir yıl daha açılmasa bir yıl kira alamayacaksınız. Şu an için bunu da düşünmek lazım. Evli olmayan birinin ev alması mantıklı ama şu an için mantıklı gözükmedi. Bu arada 1+1 ev için 1250 kiranın çok olduğunu düşünüyorum. Bu fiyatı ödeyenler genelde elektrik, su, doğal gaz, internet dâhil ödüyor. Sadece eşya kurtarmaz.

  • dissendium  (15.05.21 17:25:47)