[]

Ekonomik yorumlama

Ekonomist yayında, enflasyon düşmeden faiz düşmeyecek diyor. Bu tür yorumlarda ne zaman banka faizi ne zaman kredi mevduat faizinden bahsediyorlar bir türlü anlayamıyorum. Dolar kuru yorumlarken de aynı şey.. Faiz arttırımı doları düşürür diyor (burda banka faizinden bahsediyor belli ki çünkü kredi mevduat faizi yükselirse dolar yükselmeli mantıken)
 
tüm faiz hareketleri belli bir vadeden sonra yakınsar.
politika faizinden bahsediyorlar.

  • AlsterWasser  (13.05.21 23:58:24 ~ 14.05.21 00:04:45) 
Politika faizi dediğimiz şey bankaya yatırdığım paranın aylık olarak getirisi mi?
Politika faizi azalırsa lehimize, artarsa aleyhimize mi?

  • emir135  (14.05.21 00:09:39 ~ 00:12:57) 
@emir

politika faizi merkez bankasının bankacılık sistemi üzerinden ülke ekonomisine kendi görev ve politika amaçları çevresinde tetik verdiği referans faizdir.

genelde 1 hafta vadeli repodur. burdaki azalış artışlar zincirlime etkile (bankacılık üzerinden) genel olarak ekonomin ilgili işlemlerine yansır.

şurayı biraz kurcalayın herkesicin.tcmb.gov.tr
  • AlsterWasser  (14.05.21 00:17:28 ~ 00:18:02) 
Tcmb bankalara uygulayacağı bir haftalık repo faizini belirler. Bankalar bu faiz oranı üzerinden kendini fonlar. Bu oran banka için bir fonlama maliyetidir. Bir diğer fonlama kaynağı ise mevduattır. Mevduat faizi de bir diğer fonlama maliyetidir.

Temel fonlama aracı ve referans maliyet tcmb politika faizidir. Tcmb faizine göre tekil bankalar kendi durumları ve önceliklerine göre mevduat faizlerini serbestçe belirler. Bir bankanın fonlama ihtiyacı çok yüksektir mevduat faizini yükseltir mevduat toplar. Bir diğeri bankalarararası piyasadan borçlanır vs. Tüm bankaların en önemli önceliği ise vadesiz mevduatları yükseltmektir çünkü vadesiz mevduat bedava fonlama demektir. Bu sebeple maaşınızı bize taşıyın vs. diye kampanya yaparlar.

Tcmb faizi ne kadar yükselirse bankanın vermesi gereken mevduat faizi de yükselir, otomatikman vereceği kredilerin de faizi yükselir, çünkü fonlama maliyeti artmıştır.

Döngü kısaca böyle, ama biraz daha detay var tabi bu işleyişte. Ben hafiften atladım.
  • dougsampson  (14.05.21 01:20:57) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.