hukuksal ve yorumsal soru

iş yeri yönetmeliğine göre
x tarihinden önce işe girenler belli bir rütbeye kadar daha yüksek katsayı ile maaş alıyor
eski-yeni çalışanların iş tanımı ise aynı

bu durum işe başlamadan önce belli

bu durum iş kanuna uygun mudur
dava açılsa kazanma ihtimali var mıdır

özel sektör ayın işi yapan iki farklı kişiye isterse iki kat farklı maaş verirler. iş kanununda bununla ilgili herhangi bir kısıtlama yok.

  • himmet dayi  (12.05.21 17:53:33 ~ 17:53:39)
İş kanununda maaşları eski-yeni çalışanlara farklı ödeyemezsin diye bir madde olmasını beklemeyin zaten. Konu belki eşit davranma ilkesine sokulabilir (m. 5). Aynı işi yapana objektif bir nedenin yoksa aynı çalışma koşullarını uygulamalısın, ki ücret de buna dahildir.

Ama bu olayda iş yeri yönetmeliğinde açık hüküm konulmuş ve işçi de bunu işe girerken kabul etmiş. Dolayısıyla buradan bir şey çıkacağını düşünmüyorum.
  • kojonotsuki  (12.05.21 19:05:04)
Kişiye özel maaş yok bizde
Tek kriter uzman şef gibi yükselince maaşın artması

Ama 2010 da işe girenin daha çok artıyor
2012 de giren daha az
  • bir soru sorcam  (13.05.21 00:20:56 ~ 00:22:13)
İş kanunu madde 12 daha alakalı gibi

  • bir soru sorcam  (13.05.21 13:46:22)