Filtresiz bira seviyor musunuz?

Pazarlama stratejileri gereği 3-4 senede bir alternatif üretiyor biracılar ve bunu her yerde pazarlıyorlar. Bir süredir da filtresiz biralar revaçta. Siz filtresiz bira seviyor musunuz? İnsanlar sevdi mi genel olarak, merak ettim.

Ben aç karna bira içmeyi sevdiğim için tok biraları seviyorum, mesela buğday biraları. Bu yüzden filtresizleri de seviyorum. Sizin tercih sebebiniz nedir?

Daha yogun maya tadi oldugu icin, bence yemeklerde guzel gidiyor. Filtre edilmemesi govde katiyor sonucta biraya. Daha yogun, daha karakteristik oluyor.

"Likir likir" ve hafif bir sey icmek istiyorsam (vin de soif gibi) filtre edilmis biralari tercih ediyorum.

(Bu arada bugday biralarinin da filtre edilmisleri ve filtresizleri var.)
  • buf-e kür  (12.05.21 00:17:14 ~ 00:19:35)
Bomonti filtresize bayılırım mesela.

  • 1bir1bir1  (12.05.21 00:20:35)
Ben en çok filtresiz biraları seviyorum, özellikle de dediğiniz gibi filtresiz buğday biralarını. Tatları, aromaları daha yoğun oluyor. Hani derler ya yediğimi içtiğimi anlıyorum diye işte tam olarak o zevki veriyor bana.

3-4 senede bir üretiliyor, pazarlanıyor demişsiniz. Dünya genelinde bilmiyorum ama Türkiye için konuşursak yerli markalardaki filtresiz biraları kendi klasmanlarında zayıf buluyorum. Mesela bomonti filtresiz çok popüler, ben de alıp içiyorum zaman zaman ama tam anlamıyla filtresiz bira tadını vermiyor bence.
  • burka  (12.05.21 00:21:01)
Hiç sevmiyorum. Miller bile daha güzel bira bence.

  • teritori  (12.05.21 01:35:51)
Bomonti filtresiz bayadır piyasayı domine ediyo ya öyle 3-4 senelik bi olay değil sanki.

Dışarıda en çok içtiğim bira olabilir kendisi. Çok severim güzel
  • nundu  (12.05.21 01:48:15)
sanirim haftada 10+ kutu bira iciyorumdur ama filtreli, filtresiz ayrimini bilmiyorum. anladigim kadariyla turkiye'de farkli markalar farkli seriler cikartiyorlar sik sik. ben londra'da efes'in bi arastirmasina katildim, burada da Mediterranean bira diye bir sey yapmaya calistilar, olmadi.

bugday birasi, alkolsuz, stout, 1000 cesit IPA, lager ivir zivir cok bira var ama ayni biranin filtrelisi, filtresizi, maltlisi, maltsizi, yok oyle demlenmisi vs hic gormedim. ornek: www.sainsburys.co.uk
  • try again fail again fail better  (12.05.21 12:10:04 ~ 12:12:14)
Bomonti filtresizi ilk 7-8 sene önce içmiştim. O gün bugündür severek içtiğim tek yerli bira. Mesela almanların filtresiz birası Kellerbier ama fermantasyon sıcaklığı vs başka farkları da var.

  • reactionic  (12.05.21 13:02:53)