[]

Topraklama hattı varken neden kaçak akım rölesi de takılır?

Topraklama hattı madem bizi ve makineyi koruma amaçlıdır, yeterli değil midir? Üstüne bir de 30 mA kaçak akım rölesi takmamızın sebebi ekstra önlem midir? Çünkü eğer bir makinenin fazı makine gövdesine değiyorsa ve toprak hattı düzgünse direkt şalter atmaz mı zaten?

Bir diğer senaryoda kablo izolasyonu sıyrıldı ve biz onu tuttuk diyelim, burada tuttuğumuz anda topraklama hattına gitmez mi akım? Bizim üzerimizden geçmeyi tercih etmeyecek nasıl olsa. Veya kaçak akım rölesinin olması bu akımın bizim üzerimizden kısa sürede bile geçmesini bile önlediği için mi takılıyor?


 
Çıplak elektrik kablosunu tutarsanız topraklama hattına gitmez. Üzerinizden akar.


  • kisa  (09.05.21 20:55:34) 
sıyrılan kabloyu tutunca toprak hattına nasıl gidecek? nasıl bişey canlanıyor gözünde anlamadım ben :D mümkün değil böyle bişey.

faza direkt temasın olduğu anda çarpılırsın kaçak akım rölesi dışında da koruyacak bi sistem yok. kaçak akım rölesinin olduğu sistemde topraklama olmasa da olur denebilir belki ama kaçak akım rölesi her durumda gerekli.

kaçak akım rölesinin olduğu bir sistemde topraklamanın avantajı gövdeye kaçak olduğu anda atması diyebiliriz. topraklama yoksa sen dokunduğunda atar hafif bi çarpabilir. tabi kaçak akım rölesinin bozulması gibi ihtimallere karşı da topraklama olması yine önemli.
  • konetsu  (09.05.21 21:20:34 ~ 21:45:59) 
toprak hattı cihazın metal kasasına bağlıdır. yani buzdolabının, çamaşır makinasının dış metal kasası bu hatta bağlıdır ve içeriden bir kablo koparsa dış metale değerse toprağa akar ve sigorta atar.

fakat sen çıplak elle faz kablosuna dokunduğunda bu akım toprak hattından değil senin vucudundan geçip ayaklarından çıkıp evin zemini üzerinden dünyanın toprağına doğru seni de yanına alıp gider.

kaçak akım rölesi bu akımın nötr hattı üzerinden değil de başka bir yoldan aktığını anladığı anda bu akımı keserek hayatını kurtarır.
  • orpheus  (09.05.21 21:36:46 ~ 21:37:10) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.