Minik Home Studio Önerileri

Herkese merhaba!

Eve minik bir kayıt sistemi, bir nevi ufacık bir home studio kurmak istiyorum.

Beklentim, akustik gitar ve mikrofon bağlamak aslında ama olabiliyorsa dijital piyano da bağlayabilirim.

Kayıtları sadece kendim için yapacağım o nedenle çok pro ya da pahalı olmasına gerek yok, beni tatmin etsin, temiz ses çıksın yeterli. Sadece vokal mikrofonunun gerçekten tertemiz olmasını istiyorum.

Bunun için başlıca ihtiyaçlarım:

- ses kartı (laptop'a bağlamak için)
- mikrofon
- mikrofonun önüne konan filtre şeyi (adını bilmiyorum)
- amfi (3 girişli yeter gibi?) (hem enstrümanları hem mikrofonu aynı amfiden duyabiliyor muyum?)

Sanki böyle gibi. Ama konuyla ilgili izlediğim her videoda başka şeyler anlatılıyor, konuya da biraz fransız olduğumdan kafam çok karıştı.

Sorularımı özetliyorum:

1- Siz olsanız hangi markalara bakardınız?
2- Saydıklarım dışında önerdiğiniz ya da gerekli bir alet var mı?

Bunun dışında tüm önerilerinize açığım.

Şimdiden teşekkür ederim!

Hocam bu iş telefon almak gibi,
Tam bir telefon alacaksın bir araştırıyorsun osu kötü busu kötü yorumlarını okuyorsun hadi bi 500 daha vereyi iyisi olsun diyorsun hop onunda yorumlarını okuyorsun hadi bi 500 daha vereyim diye diye açılıyor bütçe.

Ben behringerciyim, behringer uphoria set işini görür

Dijital piyanon var anladığım kadarı ile, yoksa bir midi klavye alırsın, M audio mini 32 iş görür
  • paramolacak  (07.05.21 16:57:33)
www.youtube.com

bu alet işinizi görür.
  • brakgn  (07.05.21 18:15:49)
ne yapmak istediğinizle orantılıdır ekipman olayı.

gitar ve vokal kayıtları yapmaksa eğer amaç, mikrofon-ses kartı'nı orta kalitede almanızı öneririm. temiz vokal kayıtları için mikrofon önüne gelen pop filter, p f gibi harflerdeki fazla havayı absorbe eder, mikrofona bu sesleri çıkartırken ağızdan çıkan havanın çarpmasını ve bunun güm sesiyle kayda girmesini önler, ve mikrofonun arkasını U şekilde kaplayan ve dışarıdaki sesi minimuma indirgenmesini sağlayan mikrofon isolatörleri işinizi görecektir. akustik gitarı direkt ses kartına bağlayabildiğinizden ayrıca anfiye gerek duymamaktasınız. üzerinde jak girişi yoksa full akustikse gitarınız, mikrofonunuzla alırsınız sesi. gitar-vokal aynı anda kayıt edilecekse eğer bir mikrofona daa ihtiyacınız olabilir. veya eldeki mikrofonu akılcı konumlandırarak gitar-vokal arasındaki balansı iyi tutturarak kaydedebilirsiniz.. ses kartları içerisinde binlerce seçenek varken, sizin işinize min 2 girişli ses kartı görecektir. fantom beslemesi olan, aynı zamanda jak da bağlanabilen (ki genele böyledir zaten, ama kontrol edin yine de bunları) girişler işinizi görür. eldeki piyanonuzu bağlamak istiyosanız midi kablosuna ihtiyacınız vardır. tabi eğer piyanonun midi giriş/çıkışı varsa.. alacağınız ses kartında midi giriş/çıkışı varsa midi-midi kablosu ile piyanoyu ses kartına, yoksa midi-usb kablosu edinerek piyaoyu bilgisayara bağlayabilirsiniz. her halükarda piyaonuzu midi klavye gibi görecektir programlar.. ses kartının bağlantısı önemlidir. usb ses kartları olduğu gibi fireware, tnderbolt ses kartları da olabilir. usb seçeneği en bol, fiyatı/peformans oranı en uygun ses kart türevidir. ama çok eski modelleri almayın. usb2 en azından desteklemeli. ayrıca tüm bunların haricinde iyi bir referans monitor kulaklık ve bütçeiz de yeterliyse referans monitör speaker ihtiyacınız var. marka konusunda ise, ses kartı için focusrite, maudio'nun yeni modellerini öneririm. pc-mac çalışabilirliği açısından bilgisayarınıza göre almalısınız. ses kalitesi özelliklerinden 44.100Hz-48.000hz mutlaka olmalı bunlar artık kayıt standartıdır, üstüne ihtiyacınız olmayacak, boşuna para vermenize gerek yok. 16 ve 24 işinizi zaten görecek bit bazında da... ses kartlarını araştırırken bu sayıları görürsünüz zaten.. kaydedeceğiniz sesin teknik özellikleri ile ilintili... mikrofon hususunda orta kalite bir condenser mikrofon işinizi görecektir. usb verisyonları vardır ama madem ses kartınız var, ses kartınızın preamfisini kullanmanız daha sağlıklı sonuç verir. ki bu da ses kartın kalitesiyle doğrusal orantıda.. marka olarak rode tavsiye ederim. nt1a ile başlar, bütçenize göre nt2a veya çok daha iyi ve pahalı olanlara gider bakarsınız.. kulaklık için ben akg kullanmaktayım. dinlemek için semi closed, kayıt için closed ihtiyacınız var. tek kulaklık alabiliyorsanız kayıt esnasında dşarıya click taşmaması için closed öneririm. monitör speaker için ise bir çok seçenek var. ama bu hafta aptığım araştırmada sektörün önemli gelenleri fluid markasını öneriyorlar. bütçenize göre ve kuracağınız odanın büyüklüğüne göre bir inc belirleyip, ona göre alışverişe girmelisiniz. misal 15m2 odaya kadar 5-6 inc bir sepaker işinizi görecekken, 20 ve sonrası için 7-8inc lazım gelir.. daha küçük odalarda da daha küçük ebatlı tabi.. başka yardımcı olabileceğim teknik bir şey varsa yeşillendirin. mümkünse sözlükten... duyuruya çok bakmıyorum, kolay gelsin.
  • jeanluc  (07.05.21 20:32:49)