[]

Ritalin sorusu

Merhaba! Resmi olarak DEHB tanısı konulmamasına rağmen dikkat bozukluğundan dolayı doktorum Ritalin yazdı. Bugün sabah ilk defa aldım ama bende hiçbir etkisi olmadı. Zaten bildiğim kadarıyla aslında işe yaraması için gerçekten DEHB olması gerekiyor kişide. Çok umut bağlamıştım işlerimi halledebileceğim sonunda diye. Normal midir işe yaramaması? Bir süre kullanmak mı gerekiyor? Aydınlatabilecek olan var mıdır? Teşekkürler!
 
genelde bir sürede değil de kısa sürede etkisini göstermesi lazım en azından.

öyle çalışmayan insanı çalıştıracak mucize bir formül değil :)
  • passion rules the game  (04.05.21 16:13:15) 
@passion rules the game

Ben de mucize beklemiyordum ama en azından okumam gereken şeylere odaklanabilirim, okuduğumu anlayabilirim diye umuyordum. Aklım yine leyla leyla geziyor :)
  • peki madem  (04.05.21 16:20:38) 
vallahi yaşınızı vb. bilmiyorum ama bu son zamanlarda artan bir şeyse basit bir dikkat dağınıklığı da olabilir. dehb teşhisi genelde erken yaşlarda konuluyor.

tabii doktorunuz teşhis ettiyse bir bildiği vardır, belki ritalin birkaç kullanımdan sonra etki gösterir bilemiyorum. dozaj bile önemli o yüzden doktora danışmakta fayda var :)
  • passion rules the game  (04.05.21 16:29:40) 
Ne yapmak istersen onu yaparsin. Magic pill degil.


  • eksi sozlukte eksiyen adam  (04.05.21 16:30:18) 
aldıktan hemen sonra odaklanmanız gereken şeyi yapmanız gerekiyor. Süresi 3 saat. Beklemişseniz etkisini görmemiş olabilirsiniz.

Farklı kullanım şekilleriyle focusunuzu arttırabilirsiniz, tabii ki önerilmeyen kullanım şekilleri bunlar.
  • hayaletimsi  (04.05.21 16:39:23) 
@passion rules the game

Yok doktor da DEHB tanısı koymadı zaten, duyurumda yazmıştım. Şimdiki bu durumu atlatana kadar yardımcı olması için yazdı. Ama geç yaşta (30 civarı misal - ben de o yaşlardayım) da tanı konulan arkadaşlarım var. Özellikle kadınlarda erkeklerden daha farklı seyrettiği için daha zor oluyormuş tanı konulması. Ama dediğiniz gibi onların semptomları da küçüklükten beri varmış ancak üzerine düşülmediği için tanı konulmamış.

@eksi sozlukte eksiyen adam

Valla siz de haklısınız. Kendimi ikna etmem gerekiyor önce.
  • peki madem  (04.05.21 16:39:43 ~ 16:44:22) 
Ben sadece ders çalışacağım zaman kullanıyorum. Faydası oluyor. Ama @eksiyen adamın dediği gibi ne yapmak istersen onu yaparsın. Yani ilacı içince kitap okumaya başla.

Bende ortalama 30-40dk da etkisini gösteriyor. İlacı alınca masa başına oturuyorum ki başka şeye odaklanmayayım, ilac etkisini gösterdiğinde yaptığım işe yoğunlaşayım.
  • ceketimi alip cikcam  (04.05.21 16:40:25) 
@hayaletimsi ve @ceketimi alip cikcam

Sanırım hatayı dediğiniz gibi bekleyerek yaptım. Bir dahaki kullanımımda dediğiniz gibi hemen işe dalıp nasıl etki ediyor bakacağım.
  • peki madem  (04.05.21 16:41:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.