[]

Kahve çekirdeği ne kadar sürede bozulur?

İki aydır mutfak dolabında sakladığım çekirdek kahveyi az önce çekip demledim. Fakat kahvenin üzerine sıcak su döktüğüm anda sarı sarı köpürürdü ilk aldığım zamanlarda. Bayatlamış olduğuna işaret midir? Tadında pek bir fark yok fakat bu kadar kısa sürede uygun şartlarda (kendi paketinde serin yerde) saklamama rağmen bayatladıysa bundan sonra çok küçük paketler halinde alacağım.

not: paketi iki ay önce açmıştım ama plastik kilidi var ve havasını alarak kapatıyorum


 
Çok uzun süre bozulmadan kalır ama çok hızlı bayatlar. Bayatlamıştır, tadında sıkıntı yoksa sorun değil.


  • kobuzchu kiz  (04.05.21 14:38:21) 
Blooming denir o isleme, yani kahve cekirdeginin suyla birleserek karbondioksit salmasi. Taze kahvelerde daha belirgindir, kopurmuyorsa taze olmadigini gosterir. Bozulma degil ama bu durum, kolay kolay bozulmaz kahve.


  • gibicibicis  (04.05.21 15:21:06) 
2 ay kahve icin cok cok uzun bi sure. evet kahve kolay kolay bozulmaz bu dogru ama cekirdek kavrulduktan sonra 2 hafta icinde tuketilir, sureyi uzatmak icin airtight vacuum container kullanbilirsin, olsun o da +1 hafta.


  • try again fail again fail better  (04.05.21 16:18:13) 
2 ayda kahve bayatlar ama "allah kahretsin bu ne aq!!!" diyecek kadar bayatlamaz. şöyle diyelim, keşke kahve kavrulduktan sonraki 1-2 hafta içinde tüketebilsek ama olmazsa olmaz bir durum değil.


  • co2s2  (04.05.21 17:56:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.