Kaybolan Veriler (external hd)

Yaklaşık bir senedir kullandığım western digital 1 tb'lık hard diskim dun geceye kadar gayet güzel çalışıyordu. Bugün çalıştırmayı denediğimde klasörleri gösterdi ama klasörleri açmak isteyince, biçimlendirme istiyorum dedi. Hayır deyip fişten çıkarıp bir daha denedim, bu sefer de bilgisayar hd i hiç görmedi.

Ne yapmalı buna ?

Garanti süresi daha var, yollasam verilere saygı gösterirler mi yoksa biçimlendirip geri mi yollarlar ?

İnternette bir sürü veri kurtarma servisi buldum ama belli bir fiyatları yok ayrıca ne kadar güvenilir olduklarını bilmiyorum. Böyle bir servise vermek mantıklı mı ?

ayni durum soz konusu soyle yapabilirsin find and mount ile sorununu giderebilirsin.

Not:Bu arada bende yemedi bu olay ama daha oncesinde isimi gormustu.
  • tuncaycafer  (25.05.10 21:33:25)
benim sorunumu da combofix çözmüştü ama garantili bir çözüm değil.

en kötüsü formatlayıp dosya kurtarma programları ile %90'a yakınını kurtarabiliyorsun. o Şekilde yapılabilir.
  • tereyagsiz anlamsizlasan iskender kebabi  (25.05.10 22:06:31)
ilk önce sorunun yerini belirlemek lazım.eğer hardware arızasıysa hdd üstünde bir hasar olmadıkça verileriniz kurtulur ama bunu yetkili servise defalarca söylemeniz lazım. zira oradakiler arızayı çözmek için ilk önce format atılması gerektiğini zanneder. ama sorun hardware de değilse (örneğin partition kaybetmek; ki western digital bu konuda oldukça yeteneklidir) herhangi bir veri kurtarma programı ve yeterince büyük bir hdd ile sorunu kendinizde çözebilirsiniz. böyle sorunlarda profesyonel firmalar neredeyse 0 byte veri kaybını garanti eder. kullandığınız programa göre de %70-%80 verilerinizi kurtarırsınuz. yalnız internetten bulduğunuz servise başvurmak pek iyi bir fikir değil. zira çoğunluğu güvenilmez. verileri kurtarayım derken harddiskten olursunuz. güvenilir olanların da fiyatları çok uçuk (yanılmıyorsam bana 10 mb için 1 dolar fiyat çekmişlerdi).

  • felagund  (25.05.10 23:49:27)