Yöneticiye sen mi denir siz mi?

Veya bunun bir kıstası var mıdır?

Şirket kültürüne göre değişir. Özellikle yurtdışı bağlantılı şirketlerde siz demek garip karşılanırken ülkemizde sen dediğin için işten atılabileceğin şirketler var.

  • imnotsureabout  (30.04.21 18:37:14)
Yönetici de siz olarak hitap ediyorsa siz denmeli bence formalite sağlamak adına; aksi durumda sen demekte bir mahsur görmüyorum.

  • vedatchilipeppers  (30.04.21 18:48:07)
kişiye ve şirkete bağlı. bizde mesela siz, bey/hanım falan asla istemiyorlar. herkese ismiyle sesleniliyor. ama başta siz dersin, o sen diyebilirsin demedikçe size devam edilir.

  • jelly bear  (30.04.21 18:48:26)
@jelly yönetici sen diyor ama kendisi için "sen diyebilirsin" demedi. Bu durumda ne olur?

Bir de yaş olarak büyük yöneticilere de mi ismiyle hitap ediyorsunuz? Yabancı bir şirkette misin?
  • black mamba  (30.04.21 18:52:56)
mümkün olduğunca siz demem ve XXX Bey, XXX Hanım şeklinde cümle kurarım, ağzım alıştı artık, çokk samimim olduğum yöneticilerle zaten abi sen ben oluyor,

  • nahtoderfahrung  (30.04.21 18:55:05 ~ 18:55:27)
@black mamba

valla siz demeye devam ederdim heralde o durumda emin olamadım şimdi. ben global bi şirketin tr şubesindeyim şirkette sadece 2 kişiye bey/hanım deniyormuş onlarla da hiç konuşmadım. yaşla alakasız.
  • jelly bear  (30.04.21 19:07:58)
Ikisinin de birbirine siz demesi gerek

  • howfaristhesky  (30.04.21 19:12:50)
turkiye'de calisirken sizli bizli, yurtdisinda calisirken ismiyle, senli benli, arada da fuck'li falan konusuyorum. hoca da arada kufrettigi icin siritmiyor.

  • chezidek  (30.04.21 19:57:43)
bey/hanim demek zorunda oldugum bir yerde calisabilecegimi hayal dahi edemiyorum. yerine gore degisir.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (30.04.21 20:06:03)
@eksisozlukte
Aslında bey/hanım diye hitap edilebilir ama yönetici siz diye hitap etmiyorsa siz demek gerekmeyebilir diye düşünüyorum. Hele ki yaşlar yakınsa.

  • havadakarada  (30.04.21 22:32:56)
Amerikan şirketlerinde hangi kademe olursa olsun ismiyle hitap ediyorduk ve gayet samimi bir ortamdı işler zordu ama arkadaşın gibi görüyordun herkesi. Genellikle yaşıtın bir yönetici ise ismiyle hitap etmen gerektiğini kendisi belirtebilir, belirtmesse mecbur hanım/bey deniliyor. Senden daha büyükse ve yönetici ise de yine hanım/bey. Biraz da karsındakinin nasıl istediğine bağlı, bazıları mutlu oluyor hanım/bey’den

  • esinikaybetmiscorap.  (30.04.21 22:38:37)
Aslında konu sen/siz demek üzerineydi bey-hanım desek bile sen diye hitap edilebilir.

  • havadakarada  (30.04.21 22:45:54)
ülkesine ve iş/şirkete göre değişir.

ancak tr genellikle karşılıklı siz.
  • AlsterWasser  (30.04.21 22:48:19)
yöneticiyle yakın yaşlarda ve yakın kıdemdeysen sen diyebilirim. "Sayın Bakan Yardımcım bunlarla senin konuşman daha doğru olur" gibi. Kıdemli bir Genel Müdürsen bunu diyebilirsin. Yoksa öttürürler.

  • redskull  (30.04.21 22:57:06 ~ 22:57:23)
Sadece iş yerinde yönetici değil, herkesle ilgili kural aynı olmalı bence.
O sizinle ne şekilde konuşuyorsa siz de öyle konuşmalısınız.

Sonuçta hitap insanlıkla ilgili, iş yerindeki kıdemle bir ilgisi yok.
  • michael_knight  (01.05.21 11:46:25)