anonim şirketlerde kar payı

bir a.ş kar payı dağıtmaya karar verse fakat daha sonra bir ekonomik kriz patlak verse bu krize dayanarak kar dağıtımından vazgeçebilir mi

kar etmiyorsa ne dağıtacak ki ?

  • sozluknickmiverulan  (25.05.10 18:26:53)
yasal süreci bilmiyorum en baştan beliryetim ama temettü dağıtım kararı alındıktan sonra üzerinden pek fazla vakit geçmeden temmettü dağıtılır. onun için karar alınıp ticaret sicil gazetesinde yayınlandıysa mahkemeye gitmek tek yol gibi ama değişeceğini zannetmiyorum.

ayrıca eğer temettü dağıtılmasına karar veren şirket halka açık bir şirket değilse temettü dağıtıldıktan sonra ortaklar aldıkları parayı şirkete sermaye olarak koyabilir ya da borç verebilir.
  • mahallenindelisi  (25.05.10 18:37:04 ~ 18:37:40)
Kâr payı kanunen yılda bir kere dağıtılıyor ve yıl sonunda oluyor. Dönem de kapanmış oluyor o durumda.
Yeni yılda bir kriz patlak verirse o sene için kâr dağıtımı söz konusu olmayabilir, hatta sermaye artışı kararı alınabilir.

Pek konuya hakim değilim ama muhasebeci tanıdığınız varsa sorarsanız sevinirim.
Burada vergi sizin canınızı yakabilir.
  • hunlu  (25.05.10 19:05:01)
cevabı öğrendim arkadaşlar, merak edenler varsa belirteyim, vazgeçemiyormuş çünkü kar dağıtım kararıyla birlikte alacak hakkı doğuyormuş. vs.

  • aliscan  (25.05.10 19:57:44)