ielts vs toefl

benzerliklerini ve farklılıklarını az çok biliyorum ancak yine de hangisine çalışacağımı bilemedim. toefl'ın puan aralıkları daha geniş olduğu için daha avantajlı olabilirim diye düşünüyorum. sizin fikirleriniz neler?

konuşma kismindan korkuyorsan ielts i seç.

yazma kısmindan korkuyorsan toefl i seç
  • egokalp  (27.04.21 19:50:22)
bu arada toelf amerikada, ielts daha cok avrupa ve kanada da gecerli

  • egokalp  (27.04.21 19:50:52)
Toefl toefl toefl! Toefl her yerde geçiyor, ielts'in geçmediği yerler var (özellikle türkiye).

  • Avery  (27.04.21 19:55:54)
Ielts academic vs toefl'da:

Reading: toefl test, biraz daha kolay
Listening: toefl test ama once konusmayi dinleyip sonra cevap veriyorsun. Ielts test degil ama dinlerken sorular da karsinda. Kelime yazmani filan bekliyorlar.
Speaking: toefl bilgisayara karsi 6 soru, baya zorlayici (ne diyecegini dusunmek zorlayici) ielts daha rahat speakingde daha kolay sorular soruyorlar.

Writing; ikisi de benzer.
  • fakyoras  (27.04.21 19:57:48)
Sınavlarına gitmedim ama dershanesine gittim. Bana ielts alıştırmaları daha zor geliyordu.

  • Hallegadola  (27.04.21 20:50:59)
IELTS'in reading'leri anlamsizca zor, bu nedenle iki kez TOEFL'a girdim.

  • howfaristhesky  (27.04.21 22:42:03)
Fakyoras+1

Sadece bir farkla. ielts de Writing e çok kıt puan veriyorlar.
  • ozgurluk savascisi  (27.04.21 23:48:14)