[]

Kitap yayımlamak

Kitap yayımlamakla ilgili birkaç sorum var.

1. Bir roman yazdık diyelim. Bu romanı herhangi bir yayınevine gidip parası neyse verip yayımlatabiliyor muyuz? Yayınevi bana "kardeş bu roman yeterince iyi değil, biz bunu yayımlayamayız" der mi ya da bunu YKY gibi daha büyük yayınevleri mi der? Daha küçük bir yayınevi roman yeterince iyi olmasa da sırf para kazanacağı için yayımlar mı?

2. Diyelim romanın yayımlanmasına karar verildi. Kitabın yayılması için kitaptan en az kaç tane basılması gerekir ve bunun ücreti kabaca ne kadar olur? Yeni yayımlanan bir kitap D&R, Migros gibi yerlerde kendine yer bulur mu? Yani bir kitap ne zaman yazarın takibinden çıkıp her isteyenin internetten satın aldığı, kitapçıların kendiliğinden sipariş ettiği noktaya gelir?

Not: Bir süre sonra silinebilir soru. Teşekkür ederim bilgi veren olursa.

 
kitapçılarda kitapların yayınlanması, hangisinin hangi rafta bulunacağı dahi pazarlama stratejisi. yani pazarlamaya iyi bir bütçe ayırmadığın sürece bu zor. ama basım, dizin, editörlük gibi maliyetlerini karşılayarak istediğin sayıda kitap bastırabilirsin.


  • reanarchy  (27.04.21 15:21:37) 
parayla kitap basan yayınevleri var ancak bu yayınevleri pek itibarı olmayan yayınevleri (cinius yayınları gibi. ekşi'de başlığına bakabilirsiniz). bilindik yayınevleri (can, yky, iletişim gibi) öyle bir şey elbette yapmıyor. gönderdiğiniz dosyanın okunup dikkat çekebilmesi için göndereceğiniz yayınevinde bir tanıdığınız olması yardımcı olur.

bu parayla kitap bastırma olayını kim çıkarttı bilmiyorum. ama yazarlık öyle bir şey değil. yazar olmak için para vermiyorsunuz. yazar olduğunuzda az da olsa bir miktar para kazanıyorsunuz. hiçbir yayınevi öyle çalışmıyor, şarlatanlar hariç.

yeni bir yazarın ilk kitabı genelde 1000 adet basılıyor bildiğim kadarıyla. ama dediğim gibi, parayla bastırmaya çalışmanızı tavsiye etmem. basılır, elinizde bir kitap olur ama o kitabı kimsenin ciddiye alacağını sanmıyorum. yeni yayımlanan bir kitap d&r'da olur tabii bilindik bir yayınevinden çıktığı sürece. migros'ta yer bulmaz. migros dediğiniz yerde ancak en en çok satan bestseller'lar ve çocuk kitapları filan oluyor.
  • isabella was a ginger  (27.04.21 15:46:25 ~ 15:47:49) 
Direkt cevap değil ama günümüzde kitap bastırmak saçma geliyor. Artık birçok sanat dalı dijitale taşındı. Bastırsanız bile 1000 tane satacak belki. Onun yerine interneti hedeflemek daha iyi bir sonuç verir. Roman olmaz belki ama bir öyküyü sözlükteki uygun bir başlığa yazsanız 1000 kişiden daha fazla kişi okur. Daha net bir geri dönüş alırsınız. Daha görünür bir yerde olur. Üstelik yayınevine beğendirmek zorunda değilsiniz. Üstelik sözlük entelektüel olarak ortalamanın üzerinde bir kitleden oluşuyor.


  • black mamba  (27.04.21 16:06:42) 
Bir de şöyle bir şey var kdy.kitapyurdu.com


  • Ufuk  (27.04.21 16:35:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.