[]

Kia Rio için yağ önerisi

2016 model benzinli ve otomatik. www.liquimolyturkey.com linkteki yağ iyi midir?
 
Yağ meselesi tam bir cehennem çukuru. Herkes kendi yağını övüyor. Öncelikle aracın kullanma kılavuzunda yazan özelliklere bakın. Ardından bir marka seçin ve servisin ne kullandığını öğrenin. Motul ve Castrol çok tavsiye edilir. Oldukça fazla teknik analiz yapan bir sitede LiquMoly önerilmemişti. Markayı seçtikten sonra yağ markasının sitesine girip aracı seçerseniz size uygun yağı öneriyor. Bizde Japon CVT şanzıman araç var. Motul öneren çok fazla. Ama bu yağların piyasada sahteleri de var. Dikkatli olmak lazım.


  • prole  (27.04.21 08:43:28) 
Ben sanayiye gidip ustaya emanet ediyorum arabayı bakımlarda, güvenilir bir usta buldum o hallediyor ama bu sefer ben biraz bakinayim dedim. Genel olarak liqumoly çok kaliteli denmiş ama dediğiniz gibi her araca uygun olmayabilir.


  • mezarkabul  (27.04.21 08:49:48) 
LM veya Motul kalitelidir. Alabilirsin kafa karıştıracak birşey yok kullanma kılavuzunu aç ve yağ gerekli yağ değerini bul veya ona göre firmadan talep et.


  • dallaque  (27.04.21 09:31:45) 
Hocam benim arabaya 5-40 konuyor hep ama lm nin sitesinde modeli vs girince 5-30 önermiş. Kitapçıkta vs hep 5-40 diye biliyorum


  • mezarkabul  (27.04.21 10:56:37) 
O numaralar hep kullanılan coğrafyaya göre değişiyor. Yaz ve kış sıcaklıkları önemli etken. Mesela Kanada için 0-20, Türkiye için çoğunlukla 5-30, Japonya, Thailand için 5-40 falan öneriyorlar. Motor yağı sitesinin önerdiği "best" seçenek en iyisidir.


  • prole  (27.04.21 11:09:57) 
Edit: muhtemelen sadece LM değil, Castrol, Motul, Mobil 1 de 5-30 önerecektir. Ayrıca motor yağ kapasitesini öğrenin ve ustaya kapasiteden fazla yağ koymamasını söyleyin.


  • prole  (27.04.21 11:11:59) 
soruya cevap değil ama ilave bilgi

genel kural olarak triboloji hocamın dediğini aktarıyorum. 5-40 taki 40 kısmında değişiklik yapmayın. aracınızdaki yağ ne ise ondan devam edin. çünkü bu değişiklik çok sayıda faktörün dikkate alınıp yapılması gerekiyor. onu deneyeyim, ondan ona geçeyim vs deyince olmuyor.

ilaveten şanzıman yağını üretici tavsiyesine göre gününde değiştirmediyseniz ve araç 10 yaşından eskiyse şanzıman yağını değiştirdikten sonra performans kaybı bile olabilir. (tork konvertörlü araç)
  • sttc  (27.04.21 14:12:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.