Farklı parametrelerin sonuca etkisi (f-test?)

Selamlar,

Şöyle bir durum var: Bir deney yapıyorum. 4 farklı girdisi var. Atıyorum; uyku süresine 1) yatak sertliğinin, 2) yastık sertliğinin, 3) ortam sıcaklığının, 4) vücut sıcaklığının etkilerini görmek istiyorum. 4 parametreden 3’ünü sabit tutup, diğerini farklı değerler için deniyorum. Mesela yastık, yatak, vücut sıcaklığı (kişi) aynı; 5 farklı gecede 5 farklı oda sıcaklığında uyutup sonuca bakıyorum.

Örnek olması açısından yazdım. Ama bütün girdiler ve sonuç sayısal olarak ölçülebilir değerler.

Bu 4 farklı girdinin sonuca etkisi nasıl analiz edilebilir? (Hangisinin daha çok etkilediğini bilimsel olarak açıklamam lazım). f-test mi kullanmalıyım? İstatistiksel metodları unuttum tamamen.

Teşekkürler.

Bakmak istediğim hangi parametrenin daha çok etkilediği. Kişi de parametrelerden biri. Yani örnek üzerinden anlatmak gerekirse aynı kişi hem 5 farklı yastıkla (geri kalanlar aynı), hem 5 farklı yatakla (geri kalanlar aynı), hem de 5 farklı oda sıcaklığında (geri kalanlar aynı) bakılacak. Aynı zamanda yatak, yastık, oda sıcaklığı aynı; ama 5 farklı insanla bakılacak bu koşullarda.

  • aguilas negras  (26.04.21 22:16:19)