[]

lichesste galibiyette farklı puanlar alma

iki farklı hesabım var, birinde pc ile, diğerinde telefon ile oynuyorum.

telefondaki 1350 civarında, pc ise 1400 den biraz fazla. telefonda oynadığım zaman hemen hemen kendi puanımla birini yendiğimde 7 veya 8 puan alıyorum, ama pcde oynadığım zaman 1300 puanlı birini yendiğimde 14 puan geldi. bu puan bana biraz abartı geldi :D

neye göre bu puan sistemi yahu?

 
en.wikipedia.org

Mac basina katsayi (K Factor) iki sistem arasinda farkli olabilir.
  • cleric  (26.04.21 16:36:34 ~ 16:38:23) 
sizin hesaplarınızın ve rakipleriniz maç sayıları da etkili ama asıl olay oynanan maçla alakalı gibi. ben de bazen yeniliyorum 1 puanım gidiyor, bazen 2-3 blinder yapıp yeniliyorum 15 puanım gidiyor. sanırım bunları da hesaba katıyor. bayadır bunu düşünüyorum ama hiç bakmadım puanlama sisteminin detaylarına. bariz bir şekilde çekişmeli, kitabına göre oynanan, hep doğru hamlelerin olduğu maçları yenince az, basit mat varyantlarıyla 10-15 hamlede yenince fazla puan da alıyorum.

hemen edit: @cleric'in linki elo ile ilgili. lichess'in puanlama sistemi daha farklı. diğer siteler gibi düz elo hesaplatmıyor.
link: lichess.org
  • patronaj1  (26.04.21 16:38:21 ~ 16:47:35) 
Yukardaki linkte yazdigim gibi rakiple aranizdaki puan farkina orantili olarak puan kazanir/kaybedersiniz. Bunun disinda k-factor denilen bir katsayi var formulde. K-factor yuksekse oynamalar fazla olur ve 1-2 mac cok sey degistirebilir. Dusuk ise kisinin dengesini bulacagi puan civarina gelmesi vakit alir.


  • cleric  (26.04.21 16:40:46) 
Ben lichess kullanmadigim icin elo var saniyordum, modifiye bir sistem kullaniyorlarmis.


  • cleric  (26.04.21 16:41:32) 
her turnuvada değil, arena denen turnuvalarda böyle bir uygulama var. oyuncu üst üste kazandıkça maç başına kazandığı puan da artıyor. yine arena turnuvalarında berserk denen bir uygulama var. sürenin yarısını feda etmek anlamına geliyor. bu durumda da kazandığın puan daha fazla.
eğer pc ve telefnda oynadığınz hesaplar farklı ise ilk 10 ya da 20 maçta kesin puanı hesaplayamadığı için daha fazla puan verebiliyor.

  • halanne  (26.04.21 17:07:00) 
Bir de zen modu diye bir şey var lichessde o nedir?


  • mezarkabul  (26.04.21 17:54:50) 
Hesap yeniyse şayet elosu tam oturmadığı için başlarda cok puan geliyor-gidiyor.


  • eksimeksi  (27.04.21 06:37:37) 
zen modu, ekranı basitleştiren sakinleştiren bişey. puan ya da maç açısından önemli değil


  • halanne  (27.04.21 08:40:55) 
Onu seçtiğimde hiçbir şey olmuyor da o yüzden sordum. (telefonda)


  • mezarkabul  (27.04.21 08:58:24) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.