[]

Yüksek lisans, iyi üniversiteler

Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ gibi üniversitelerde yüksek lisansa kabul edilmek ve yüksek lisansı bitirmek çok zor mu? Özellikle makine mühendisliği için soruyorum.

Bu üç üniversitede yüksek lisansa kabul edilmek için genel olarak neler istenir?

Bu üç üniversitede yüksek lisans tecrübeniz olduysa dinlemek isterim. Teşekkür ederim bilgi veren olursa.

 
ingilizce mülakat, neden yüksek lisans sorusu, teknik kelimelerle bilgi sorgulama.


  • iddaaci  (25.04.21 23:26:43) 
Kabul edilmek çok zor değil. Kabul şartları ortada. O puanlardan biraz daha iyisini alırsanız şansınız artar. Bu okullardan veya benzer klasmanda (koç, gs, türk-alman, bilkent ..) mezun değilseniz şansınız azalır ama yine kabul alırsınız. İTÜ için oldukça old school ve antidemokratik diyebilirim . Biraz da şans işi, benim akademide gözüm yok şurada yükseğimi yapıp geçicem size yük olmam sinyali verir ve iyi danışmana düşerseniz sorun yok. Ama genel olarak okuması çileli bir okul.
Kabul kolay mezun olmak zor diyebiliriz.
Bir de hepsi için söylüyorum; yıl olmuş 2021 ne gerek var. Gidin yurt dışında yapın 1 sene çoğunlukla zaten ve çok daha vizyoner okullarda daha az yıpranarak okursunuz.

Peşin cevap: yurt dışında burs yoksa çalışın part time, nedir yani? İTÜdeyken sizi 2 yıl kim finanse edecek? İstda okumak çok daha pahalıya patlar.
  • rewlack  (26.04.21 08:42:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.