[]

ödenmeyen senet

arkadaşlar merhaba,
ben ve bir arkadaşımın adına olan 2 kişi imzaladığımız 1200 lira tutarında bir senet var. biz bu 1200 lira tutarındaki senedi ödemezsek süreç nasıl işleyecek. icraya mı verileceğiz? özel sektörde çalışıyoruz, maaşlara kesinti gelir mi? üstümüze olan arabamız bağlanır mı? meblağ küçük biliyorum ama inat ettim ödemeyi düşünmüyorum bu borcu. bu arada senedi yapan kişi avukat yani hukuk yolunu kesin deneyecektir.

daha önce hiç böyle bir durum yaşamadığım için süreci merak ediyorum, şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

 
Sizi icraya verecek işte, bankada paranız varsa önce ona, yoksa maaşınız varsa ona çökerler, o da yoksa mal mülke bakarlar. burakgun.av.tr Geciktirdikçe de masraflar + yasal faizi o 1200 liranın üzerine eklenir. Baya basit bir süreç, yavaş ama sonuçta faizi eklendiği için alacaklı olan ve avukat kişi baya karlı çıkıyor.


  • roket adam  (24.04.21 19:29:37 ~ 19:32:40) 
süreç gayet basit. senet üzerindeki asıl borçlu ve kefil borcun tamamından sorumludur. ilk olarak bir ödeme emri gelecek. 7 gün içinde bu borç ödenmezse (veya itiraz edilmez ise) borç kesinleşip icra yolu ile taşınır vey taşınmaz mallara tedbir koyulur. yalnız burada bir istisna var. mesela aracınıza satış engeli koyabilirler ama genelde bu kadarlık bir rakam için yakalama çıkarmaz (çünkü baya masrafı var) aracı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak haciz kalkana kadar satışı yapılamaz.

bankadaki paraya hemen ulaşamazlar ama ssk üzerinden sigortalı çalıştığınız işyerine yazı gider. maaşınızın 1/4'ünü aşmayacak taksitler ile senet miktarı+faizleri+icra masrafları+avukatlık masrafları şeklinde sizden tahsil edilir.

yani ben inat ettim ödemiycem demek pek sağlıklı bir hareket değil. özellikle sürecin sonunda masraflarla beraber borcun 2-3 katını ödemiş olacaksınız.
  • orpheus  (24.04.21 19:31:22 ~ 19:36:47) 
süreci ve sonucu bilseydiniz öderdiniz.
ödemek çok daha kârlı ve çok daha az zahmetlidir.
bir şirketi batırmış, malını mülkünü kaçırıp her şeyi kitabına uydurmuş bir işadamı olsaydınız ödemezdiniz ancak sizin konumunuzdaki birinin ödemesi kendi yararına olacaktır.
  • AWD  (24.04.21 23:56:39) 
Senet yüzünden 4 sene maaş kesintisine uğramış biri olarak baştan halletmenizde fayda var bence.

Maaşlı çalışansanız ve karşı taraf hukuk yolunu deneyecekse kaçarınız yok bir şekilde para sizden çıkacak. İmkan varsa bari masraflarla uğraşmadan halledin. Daha sonra inat ettiğinize pişman olup "değdi mi" diyebilirsiniz.
  • icerden cikan adam  (25.04.21 00:25:55) 
Atlatılan bir nokta olmuş 2 kişi borçlu olarak imzalamış senedi. O durumda ikinize bir icra takibi açılır. Hanginizden daha kolay tahsil edilecekse o yola gidilir. Ya arkadaşım öder zaten diyorsanız ödemeyin. Yoksa ödeyin ama daha icra takibinin açıldığı gün o borç 2.000 olur.


  • kljgslsdkjsd  (25.04.21 09:46:51) 
Atlanılan bir başka nokta daha var. Senetteki borç neyden doğdu? Avukatlık ücreti içinse senet düzenleyemez, baroya şikayet edebilirsiniz


  • üşüdüm üstümü örtsene hande  (25.04.21 13:30:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.