Kış lastigi sorusu

Bakiyorum islak zeminde yola tutunma notu e olan kislik lastikler var. Yani a sinifi bir lastige gore 12 metre gec duruyor. Kisi alaskada gecirmiyorsak bu lastigi takmak daha tehlikeli degil mi ? Istanbulda kardan cok yagmur oluyor mesela.

en kötü kış lastigi kış şartlarında yaz lastiginden daha iyidir. ancak ben bu sene kış lastiği almadım. zaten aracı haftada 1-2 kullanıyorum karda, soğuklarda, yağışlarda dışarı çıkmadım zaten 2 sürmedi soğuklar. bu lastik 1 sene daha götürse seneye yazın yenilerim.

ancak bunun benzerini bir defa kış lastiği ile yaptım. yani yaz aylarını kış lastiği ile geçirdim. yol tutuşunda pek azalma olmadı ama lastik yazın sonunda artık aşırı yıpranmıştı. şimdilik yaz lastiğimde kış sonrası ekstra bir yıpranma görmedim.
  • orpheus  (24.04.21 19:39:19 ~ 19:40:47)
Kış lastiği ile kar lastiği farklı şeylerdir. Hatta kış lastiği yoğun karda ve buzda çok işe yaramaz. işe yaradığı nokta soğuk hava, yağmur ve az/orta kar yağışlarıdır. sadece ıslak zemin değeri yeterli değil değerlendirme için. mesela hava sıcaklığı 0'ın altında iken ıslak zeminde ne oluyor o önemli.

a sınıfı yaz lastiği atıyorum 20 derecede test edilmiştir ama kış lastiği 2 derecede. 2 derecede a sınıfı yaz lastiği, e sınıfı kış lastiğinden 30 metre geç de durabilir.

alaska'da karda kış lastiği değil kar lastiği (genelde çivili lastik) kullanılır.
  • lancelot du lac  (25.04.21 13:34:24)