[]

böceklerde vs eşini yavrusunu kaybetme duygusu var mı?

yavru sinek böcek uçtu gitti çat diye arabaya çarptı ezildi diyelim. bunun annesi falan üzülüp arıyor mu? eş içinde geçerli bu durum. bu tip duyguları var mı?

insanlar
kedi-köpekler (aslan kaplan vs)
fil zürafa

bildiğim kadarıyla bunlar duygusal bağ kurulup kayıplara üzülen canlılar. peki üzülmeyen canlıların ayrımı nasıl oluyor? ne oluyor da o eşik olmuyor?

 
aslında bu tam olarak bilinemiyor. hayvanların nasıl evrimleştiği ile alakalı. örnen bize en yakın tür maymunlar olduğu için dolayısıyla inanılmaz bir zekaları var, iletişim yetenekleri yüksek, duygusal olarak da bize yakınlar. aslında sistem ne kadar gelişmişse o kadar bize yakınlar diyebiliriz, dolayısıyla çoğu hayvana kıyasla böceklerde bu kadar geliikin bir sistem olmadığı için pek duygu barındırdığını söyleyemeyiz. sadece yiyip içip üreyip ölmüyorlar tabii ama bir köpekle de karşılaştırılamazlar. kısaca olay ne kadar gelişkin ve karmaşık bir sisteme sahip oldukları + nasıl evrimleştikleri ile ilgili.


  • candide  (24.04.21 00:06:05) 
Sanırım memeli hayvanlar yavrularını buyutmekle yükümlü hissediyorlar. Yumurtlayan canlıların çoğu, kuşlar dışında, o duyguyu hissetmiyor.

Inekler de, koyunlar da, tavuklar da hisseden canlılar.
  • howfaristhesky  (24.04.21 01:10:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.