Ramazan Dönemi İçin Koronavirüs Tedbirleri (Sorular İçin Sabit Duyuru)

Duyuru yanlışlıkla silindiği için tekrar açıyorum :(

ÖZEL ARAÇLA SEYAHAT SERBEST Mİ?

1) Hafta sonu mu?
EVET: Seyahat edemezsin. HAYIR: 2'nci soruya geç.

2) Saat 19'dan sonra ve 05'den önce mi?.
EVET: Seyahat edemezsin. HAYIR: İstediğin yere gidebilirsin.

NOT: GEÇERLİ MAZERETİN VARSA (HASTANE RANDEVUSU, TABURCULUK DURUMU, 1. DERECE YAKINININ CENAZESİ, ÖSYM SINAVI vs. 199 veya E-DEVLET ÜZERİNDEN ALACAĞIN İZİNLE ÖZEL ARACINLA SEYAHAT EDEBİLİRSİN.

OTOBÜS, UÇAK, TREN vs. TOPLU ULAŞIM ARACIYLA SEYAHAT->
Biletini gösterdikten sonra saat ve gün ne olursa olsun (Haftaiçi-Haftasonu) istediğin yere git.

ZORUNLU HALLER SAYILAN VE ÖZEL ARAÇLA SEYAHAT ETME ŞARTLARINI YERİNE GETİREN DİĞER MAZERETLER İÇİN BKZ. MADDE: 4

ÖZET GEÇ:

Haftaiçi 05.00-19.00 arası özel araçla ve toplu taşıma araçlarıyla şehirlerarası seyahat serbest; kısıtlama olan hafta içi 19.00-05.00 arası ve haftasonu özel araçla seyahat izne tabi, toplu taşıma araçlarıyla seyahat serbest.

1. Haftaiçi sokağa çıkma yasağı akşam 19.00 ile sabah 05.00 arası olacak.

2: Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca sadece paket ve gel-al servisi şeklinde hizmet verebilecek. Bu işletmeler hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis; saat 19.00’dan sahur vaktine kadar sadece paket servis; Cumartesi ve Pazar günleri ise sabah 10.00’dan sahur vaktine kadar sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek. Aynı şekilde online yemek sipariş firmaları hafta içi ve hafta sonlarında saat 10.00’dan sahur vaktine kadar evlere/adrese paket servis şeklinde satış yapabilecek.

3. Kamuda esnek mesai saatlerine geçiş yapılacak.

***4. SEYAHAT KISITLAMARIYLA İLGİLİ OLARAK; Sabah saat 05.00 ile Akşam 19.00 arası herhangi bir kısıtlama yok özel araç ya da toplu taşıma ile istenildiği gibi seyahat edilebilir; Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde ise (hafta içi ve hafta sonunda) sadece (uçak tren otobüs vs.) toplu taşıma araçları ile seyahat mümkündür, özel araçla seyahat içinse aşağıdaki zorunlu haller kategorisine dahil olmak gerekiyor.

ZORUNLU HALLERİN KAPSAMI VE ÖZEL ARAÇLA SEYEHAT ETMENİN ŞARTLARI AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞTİR:

Zorunlu Haller Sayılacak Durumlar:

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 8 kişi),

bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

ösym tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen,

belirtilen bu durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya içişleri bakanlığı'na ait e-başvuru ve alo 199 sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla seyahat izin kurullarından izin almak kaydıyla ÖZEL ARAÇLARIYLA seyahat edebilecek.

5. Kapalı alanlardaki kongre düğün nişan ve benzeri her türlü organizasyon ramazan sonrasına ertelenecek.

6. Kamuda hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.

7. Oteller, sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek, sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacak.

8. Kongreler, kapalı alanlar için tüm Türkiye'de yasaklandı.

9: Aşağıda belirtilen işyerlerinin faaliyetlerine 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününe kadar geçici olarak ara verilecektir.

Halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, güzellik merkezi/salonları, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tematik parkları,

Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler,
İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu gibi yerler.

Çay ocakları ise masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebilecek.

10: Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. 65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar hariç, zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek

11:Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilecek.).

12: 2. Hafta içi günlerde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-14.00, 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup, bu saat aralıkları dışında sokağa çıkmayacak.

13: Hafta içi/hafta sonu ayrımı olmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımızın şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanmalarına müsaade edilmeyecek.

14: Bu maddeler 14 Nisan itibari ile hayata geçirilecek.

Önceki Duyurudaki Sorular ve Cevaplar

Spor salonları?
olaylar olaylar[es] (2021-04-13 19:29:54)

Ramazan sonuna kadar kapalı.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-13 19:31:07)

perşembeye uçak biletim var. seyahat edebilir miyim?
yeteramadenedimherseyi[es] (2021-04-13 19:32:52)

19:00'a kadar, 20 yaşındaki birisi ikamet ettiği adrese hızlı tren ile dönebiliyor mu peki?
hooiken[i] (2021-04-13 19:32:56)

Önceden alınan uçak tren vs biletleri tebliğ edildiğinde, pandeminin başından beri izinli sayılıyordu zaten, bunlarda bir problem yok yani.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-13 19:35:35)

Yaş-seyahat sınırlaması, 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmasının sınırlanmasıyla ilgili. 20 yaşındaki biri haliyle kullanabiliyor.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-13 19:40:02)

Sınav için istanbul’a gelebilir miyim?

Haftaya haftaiçi gelip haftasonu dönecek şekilde uçak bileti aldım. Önceden uçak bileti alanları muaf tutuyorlar sanırım. Doğru mu?

İkinci sorum, istanbula geldiğimde günübirlik sakaryaya gidip gelmek istiyordum ama sokağa çıkma yasağı olmayan saatlerde ş.arası yasak deniyor. Yani mesela cumartesi sokağa çıkma yasağı varken ş.arası seyahat edebilir miyim?
avatar is back[i] (2021-04-13 19:40:27)

Kıraathaneler kapandı mı?
havadakarada[es] (2021-04-13 19:43:35)
Sınav için gelebilirsin, bunlar zaten bahsedilen "zorunlu haller" oluyor.

Zorunlu bir hal yoksa Sakarya'ya gidip gelemezsin, yani gündüz saatlerinde, yani sokağa çıkma yasağının olmadığı saatlerde zorunlu bir hal yoksa şehirlerarası seyahat edemezsin; günübirlik gidip gelemezsin.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-13 19:44:12)

Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, Spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-13 19:44:42)

4.maddeye istinaden cumartesi günü günübirlik istanbul-sakarya yapabilirim sanırım. Yanılıyor muyum? Açıklamalarda hata var haftaiçi serbest diyen de var
avatar is back[i] (2021-04-13 19:48:40)

Kardeşim Edirne’de hemşirelik öğrencisi, şu an 2 hafta boşluğu olduğu için ikamet ettiğimiz şehir olan İstanbul’a gelmek istiyor. Haftaya bilet alip Edirne’ye dönebiliyor mu sizce? Okulu uygulamalı eğitim olduğu için açık, bu bir mecburi hal sayılır mı? Yoksa banane kardeşim dönmeseydin evine derler mi?
aseton[i] (2021-04-13 19:49:11)

Hocam sokağa çıkma yasağı olmayan haftaiçi izin verilmiyorsa yasak varken haftasonu izin verilir mi sizce? Haftaiçi de yasak CB'nin söylediği şekilde.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-13 19:51:26)

Bulunduğumuz şehirden özel aracımızla ya da uçak, otobüs, tren ile ikametimize dönmek için izin almamız gerekiyor mu?
prole[i] (2021-04-13 19:56:57)

İstanbul'dan Edirne'ye dönmesi sorun olmaz nihayetinde okuluna gidiyor fakat bu tedbirler yarın yürürlüğe girecek, yani İstanbul'a gelebilecek mi o problem olur bence. Zorunlu bir durum olmadığı için muhtemelen İstanbul'a gelemez.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-13 19:59:49)

Prole o konunun detaylatı henüz açıklanmadı genelgeyle ama bir önceki tedbirlerde izin alınıp dönülüyordu yine öyle olur. Açıklandığında eklerim.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-13 20:03:02)

19 nisan pazartesi 16:00 için tren biletimiz var. istanbul - izmit. ikametgah izmit'te.

ama tabi elimizde bir izin belgesi vs.. yok. 18 yaş altı ya da 65 yaş üstü değiliz. direkt elimizi kolumuzu sallayarak binebilecek miyiz trene?
hooiken[i] (2021-04-13 20:08:16)

Önceden alınmış bilet varsa herhangi bir izne gerek yok. İzinler yasak döneminin içinde ortaya çıkan zorunlu haller için geçerli.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-13 20:12:00)

henüz biletim yok ama 23 nisanda otobüsle izmire gidecektim. şimdi bilet alsam geçerli olur mu?
istanbul kanatlarimin altinda[es] (2021-04-13 20:58:18)
@istanbul kanatlarimin altinda artı1

Ben de 21 nisan için uçak bileti alacaktım. Yapıştırayım mı şimdi ne olur?
eazy[es] (2021-04-13 21:01:32)

Bugün tebliğ edildi yani bilgimiz var, bu durumda muaf sayılmazsınız ama risk alır denerim derseniz o ayrı. Ha ama teknik olarak bakarsanız yasaktan önce almış oluyorsunuz.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-13 21:03:20)

"*Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

*Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),

*Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

*ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

*Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

*Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

*Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

vatandaşlar yukarıda belirtilen durumlara sahipse sokağa çıkma yasağından muaf olacaklar ve TOPLU ULAŞIM ARAÇLARIYLA veya İçişleri Bakanlığına ait E­BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla ÖZEL ARAÇLARIYLA seyahat edebileceklerdir.

Bu durumlara sahip olmayan kişiler özel araçlarıyla seyahat edememektedir. Ancak; UÇAK, OTOBÜS, TREN, GEMİ vb. biletlerini ya da rezervasyon kodlarını ibraz etmeleri durumunda sokağa çıkma yasağından muaf olup TOPLU ULAŞIM ARAÇLARIYLA seyahat etmeleri mümkün olacaktır.

DAHA BASİT HALİYLE ANLATMAK GEREKİRSE:

Eğer yukarıdaki ZORUNLU HALLER kapsamında yer alıyorsanız TOPLU ULAŞIM ARAÇLARININ YANI SIRA ÖZEL ARACINIZLA da seyahat edebilirsiniz. ZORUNLU HALLER KAPSAMINDA DEĞİLSENİZ, biletinizi rezervasyon kodunuzu ibraz edip SADECE TOPLU ULAŞIM ARAÇLARIYLA seyahatinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Sokağa çıkma kısıtlaması olmayan saatler içinse normal olarak herhangi bir kısıtlama yok."

Muhtemelen yine böyle olur.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-13 21:13:49)
Restoranlar belirlenen saatlerde paket servis yapacak denmis ya o belirlenmis saat eskisiyle ayni mi?
proletarier aller lander vereinigt euch[i] (2021-04-13 21:39:36)
Şehirlerarası yasağı birisi anlatabilir mi

Cuma günü yasak başlamadan önce vapur bileti aldım, pazartesi günü de geri dönmek üzere. yani yasak olmayan saatlerde şehirerarası yolculuk yapabilir miyiz mazeret olmadan, faydası olursa ayrıca kamu görevlisiyim
sanguine[i] (2021-04-13 21:40:18)
Genelge henüz yayınlanmadığı için bi değişiklik var mı bilmiyoruz ama komple paket ve gel-al'a geçtiği için değişiklik sokağa çıkma yasağı sonrası için olmamıştır muhtemelen.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-13 21:55:31)
Biletiniz önceden alınmışsa izin almadan seyahat edebiliyorsunuz ama genelge henüz yayınlanmadı o yayınlanınca daha kesin bilgilere ulaşabiliriz.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-13 22:00:19)
Bu arada thy açıklama yaptı. Uçmaya devam ediyoruz dedi :DD Ne alaka şimdi, özel araçla yasak ama uçakla gitmek serbest mi?

*Yok aga thy'nin attığı tweetlere bak bi. bilet yeterlidir, bilet gösteren herkes muaf tutulacaktır diyor. Mevcut şart mart yok gibi. Adamlar herhalde sadece özel araçları yasaklamışlar :D
eazy[es] (2021-04-13 22:26:35)

Bu tip kapanmalarda en başından beri böyleydi zaten mevcut şartları yerine getirenler uçak da dahil olmak üzere toplu taşımayla gidebiliyordu; özel araçla seyahat izne tabiydi. Burada güdülen mantık özel araçla seyahatte bireysel denetimin zor olması olabilir.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-13 22:31:58)

14 nisan çarşamba spor salonları açık mı ? son kez açık diyorlar ?
garavel[i] (2021-04-13 23:01:14)

14 nisandan bayram sonuna kadar kapalı.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-13 23:12:51)
müzeler kapalı mı?

mj[es] (2021-04-14 00:16:03)
Henüz genelge yayınlanmadığı için detaylar belli değil, bir önceki kısıtlamada kapandığı için bunda da kapatılabilir.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-14 00:19:32)

"Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) zorunlu haller dışında vatandaşlarımızın toplu ulaşım vasıtaları dışında şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek."

Hafta içi sokağa çıkma yasağı olmayan sürelerde şehirlerarası serbest sanırım.
sumuklurakun[i] (2021-04-14 01:42:03)

www.icisleri.gov.tr
sumuklurakun[i] (2021-04-14 01:46:44)

Genelgeye göre yasak olmayan saatlerde seyahat serbest
sanguine[i] (2021-04-14 02:47:05)

Ben iş yerinden aldığım belgelerle, kısıtlama olan günlerde daha önce iş amaçlı seyahat edebiliyordum. Ramazan ayı için yine aynı belgeler geçerli mi?
etna[es] (2021-04-14 10:39:22)
Haftaiçi 05:00 - 19:00 arası seyahatle ilgili hiçbir kısıtlama yok. Genelge aynen şu şekilde;

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) zorunlu haller dışında vatandaşlarımızın toplu ulaşım vasıtaları dışında şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek.
cowboy[i] (2021-04-14 10:42:42)

Kisitlama olmayan saatlerde yani sabah 5 aksam 19 ozel aracla seyahatin yasak oldugu genelgenin hangi maddesinde belirtiliyor tam metin paylasabilir misiniz? “Kisitlama gunleri ve sureleri dahilinde” seklinde paylaşmışlar da yasaklari cunku.
rayde[es] (2021-04-14 10:44:29)

Evet o kısım hatalı olmuş. 05.00 ile 19.00 arası seyahat her şekilde serbest; kısıtlama saatlerinde de ancak toplu taşıma ile seyahat serbest. Kısıtlama saat ve günlerinde özel araçla seyahat de şartlar yerine getirilirse serbest.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-14 11:02:28)

iş için uzun yol seyahat etmem gerekiyor, 05-19 arası + haftasonu da yola devam edebilmek için ne yapmalıyım? örneğin sık sık istanbul - manisa - muğla - denizli - uşak - bursa - istanbul gibi bir rota izliyorum. elimde eski yasaklar için şirketin verdiği belge var ancak şehirlerarası seyahatle ilgili bir şey yazmıyor.
dinç kuvvetler[i] (2021-04-14 13:20:46)

8. sınıfa giden 14 yaşındaki çocuğumuzun okula gitmesini sağlayacak ışınlanma cihazını devlet mi veriyor, nereye başvuruyoruz cihaz için?

zira okula gideceği saatte o yaş grubunun sokağa çıkma yasağı var. tut ki çıktı, toplu taşıma kullanma yasağı var.

ya da arabayı versem acaba ehliyetsiz kullanmaktan ceza yemeden gidip gelebilir mi dersiniz?

devlet servis parasını karşılıyorsa o da olur.
kibritsuyu[es] (2021-04-14 13:33:23)

Kısıtlama döneminde toplu taşıma ile seyahat zaten serbest, özel araçla seyahat için de belirlenen şartları yerine getirmek gerekiyor, bunlar "Zorunlu Haller Sayılacak Durumlar:" paragrafında belirtilmiş, bu tip bir zorunluluk haline sahip olunduğu takdirde aşağıdaki yollardan seyahat izin belgesi alınırsa özel araçla seyahat edilebiliyor:

"Belirtilen bu durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecek."
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-14 13:38:15)

@kibritsuyu Hocam ben de sıradan bi kullanıcıyım soru sorulduğunda genelgeyi okuyup aktarmaya çalışıyorum, çelişkili durumlar için ne yapılacağı konusunda benim de fikrim yok ama olan arkadaşlar aktarırsa ben de sevinirim.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-14 13:41:04)

@Kaleci: biliyorum hocam, zaten sorum sana değil. düşünüp taşınıp genelgeyi yazan süper zekalı bürokratlara.
kibritsuyu[es] (2021-04-14 13:55:20)

avm'ler kaçta kapanıyor?
Tochinoshin[i] (2021-04-14 15:04:55)

Hocam şu saatte kapanıyor bu saatte kapanıyor şeklinde bir açıklama yok, dokuzda başlayan kısıtlamada AVM'ler kaçta kapanıyorsa yediye çekildiğinde siz de ona göre güncellerseniz artık.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-14 15:11:17)

Ben şimdi uçakla memlekete gitmek istiyordum. Şu an bunu yapabilir miyim 7 gün istediğim her saat?
mg3929[i] (2021-04-14 17:22:37)

Toplu taşıma araçlarıyla 7/24 seyahat ediliyor.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-14 18:46:56)

hızlı trenle yarın ANKARA ESHİSEHİR saat 10.00 gidiş 16.50 dönüş biletim var. bir yerden izin almama gerek var mı serbestce gidip dönebilir miyim
blackgirl00[i] (2021-04-14 19:01:28)

Bir üstte cevabını vermişim zaten; Toplu taşıma araçlarıyla 7/24 seyahat ediliyor herhangi bir izin almaya gerek yok.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-14 19:07:48)

kısıtlamanın olduğu gün ve saatlerde şehirler arası yolculuk zorunlu haller dışında yasak deniyor ama orada belirtilen zorunlu hallerin dışında bir gerekçe ile başvuru yaptım, cumartesi günü kendi arabamla gideceğimi belirttim, 5 dakikada onaylandı izin belgem.

hem burada tartışılmış, hem de bu konuda çok soru gördüm. ciddi bir sebebiniz varsa ve bunu belgeleyebiliyorsanız şansınızı deneyin. alman disiplini ile çalışmıyor oradaki sistem.
bruges[es] (2021-04-14 23:52:22)

ne kadar saçma bir şey, bir tarafta zorunlu haller harici seyahat yasak yazıyor hem de saat sabah 5 ile akşam 7 arası serbest deniyor. haberleri izledim onlar bile doğru düzgün açıklayamıyor.
e bana nick birakmamissiniz zalimler[es] (2021-04-15 21:53:48)
Tam olarak anlamadığınız kısım neresi?

Yasak olan tek şey kısıtlama olan süre ve günlerde özel araçla seyahat etmek, onun için izin alıyorsunuz sadece. Yasak olmayan süre ve günlerde her türlü seyahat serbest; kısıtlama olan süre ve günlerde de sadece toplu taşıma ile seyahat serbest. Misal haftaiçi sabah 5 akşam 7 özel aracınla ya da uçak tren otobüs vs ile yolculuk yapabiliyorsunuz; haftasonları ve haftaiçi 19.00-05.00 arası toplu taşımayla seyahat edebiliyorsunuz.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-15 21:59:11)

mobilya dukkanina mal almak icin baska bir sehirdeki imalathaneye gitmemiz, oradan mallari kamyona yukleyip getirmemiz gerekiyor.

nereden izin almamiz lazim?
Leonardo~Da~Vinci[i] (2021-04-15 22:48:30)

"Belirtilen bu durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecek."
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-15 22:51:42)

tesisatçı ve fayans yapacak usta bunlar cumartesi pazar çalışır değil mi?
benim bir gizli bildiğim var[i] (2021-04-16 21:49:30)

Bir soru da benden gelsin.

Malum 23 Nisan resmi tatil. Henüz açıklama yok ancak muhtemelen sokağa çıkma yasağı haftasonu ile birleştirilecektir. Geçen yılki milli bayramlarda uygulama bu şekilde olmuştu diye hatırlıyorum.

22 Nisan gece kalıp, 23 Nisan sabahı çıkmak üzere otel rezervasyonum var. 23 Nisan sabahı araba ile eve döneceğim. Otelde kaldığıma dair fatura, rezervasyon vb. göstererek sorunsuz evime dönebilir miyim?
Lethe[i] (2021-04-16 21:54:45)

@Lethe

"bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

toplu ulaşım araçlarıyla veya içişleri bakanlığı'na ait e-başvuru ve alo 199 sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla seyahat izin kurullarından izin almak kaydıyla ÖZEL ARAÇLARIYLA seyahat edebilecek."

İzin alman gerekiyor.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-17 00:59:10)

Muafiyet listesinde tesisatçı ve fayans ustası yok ama şansını denemek istersen bir üstte verdiğim cevapta izin alınabilecek yerleri belirttim orayla iletişime geçebilirsiniz.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-17 01:03:00)

hafta içi 05-19 arasında otobüsle şehirlerarası yolculuk yapabiliyor muyum? çarşamba günü şehir değiştirip bir sonraki pazartesi günü geri dönmem mümkün mü mesela?

anladığım kadarıyla bilet varsa mümkün ama bu durumda yasağın manasını anlamadım, seyahat eden herkes bilet alıyor sonuçta.
der meister[es] (2021-04-18 15:31:27)

Haftaiçi 05-19 arası her şey serbest. Özel araç otobüs tren vapur uçak uçan halı, her şeyle seyahat edebilirsiniz. Yasak sadece, bi mazeret yoksa, 19-05 arası ve haftasonu özel araçla seyahat için geçerli.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-18 15:36:45)

Çok kez sorulmuş ama şöyle bir durum var:

65 yaş üzeri dayım ve yengem özel araçları ile İzmir'den Balıkesir/Ayvalık'taki yazlıklarına gitmek istiyorlar. Ekim ayına kadar orada kalacaklar, özel araçları orada lazım olacak, hem de ilk gidişlerinde bir çok eşya ile gidiyorlar. Hafta içi gündüz yola çıkarlarsa örneğin 10.00'da 12.00'da orada oluyorlar. Bu seyahat için izin almaları gerekecek mi ?
Ayrıca ben veya çocukları yine özel arabamız ile hafta içi/gündüz saatlerinde onları ziyarete gidip yine hafta içi/gündüz dönebilecek miyiz ?
faithless[es] (2021-04-21 10:43:19)

199'u arayan var mı? telefonla izin nasıl alınıyor? izinlisiniz tamam deseler elimizde bir evrak yok.
gabe h coud[es] (2021-04-21 11:42:58)

@faithless 05.00-19.00 saatleri arasında yapılacak yolculuklar için herhangi bir izin almaya gerek yok özel araç ile seyahat bu saatler arasında serbest. Buna mukabil sizin yolcularınız 65 yaş üzeri olduğu için belli bi statünün içinde oluyorlar ama bahsettiğiniz zaman dilimi içinde hem şehiriçi toplu taşıma kullanmamaları hem de kendileri için serbest saatte olmaları hasebiyle yolculuk için bir kısıtlamaları yok.

Gündüz saatleri içinde siz ya da çocukları özel araçlarıyla kendilerinin yanına gidebilirler yine başka bir gün gündüz saatleri içinde geri dönebilirler.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-21 11:54:23)

@gabe h coud Telefonla izin olayı konusunda bilgim yok fakat e-başvuru ya da doğrudan başvuruda illa ki bi evrak çıktı falan oluyordur.
Kaleci Saçlı Forvet[i] (2021-04-21 11:56:34)

Tecrübemi aktarayım.

Bugün 11.30’da E-devletten başvuru yaptım. Seyahat izin belgesi aratın ana sayfada. 65 yaşın altında olup kalacak yeri olmadığı için seyahat belgesi talebi.

Başvuruda otel rezervasyonunu ek yaptım ve 24 Nisan Cumartesi Bolu’da ikametim olmadığı için ikametim olan İstanbul’a seyahat izni istedim. 17.30’da onaylandı. Yazdır diyince bir evraka dönüşüyor.

Başvuruda Bolu il valiliğine başvurdum. Aynı anda Bolu Mudurnu ilçesine de başvurmuştum ondan cevap gelmedi.

Son gün başvuru yapmayın, benim gibi öncesinden başvurunuzu yapın elinizde belgeniz olsun. Cumartesi sabahtan başvuru yapmış olsam, patlamıştım.
gabe h coud[es] (2021-04-21 19:12:27)

Havalimanından yolcu almak kısıtlamaların olduğu zaman diliminde serbest mi? Yolcunun uçuş belgesi var sadece elimde.

  • spatzle  (23.04.21 10:11:01)
Kısıtlama döneminde sadece yolcu muaf yasaktan.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (23.04.21 10:22:07)
Alan kişi ve yolcu ikisi de sağlık çalışanı olup seyahat kısıtlamasından muaf belgesi varsa bir etkisi olur mu?

  • spatzle  (23.04.21 10:42:27)
Hocam bir etkisi olmaz, yani sağlık çalışanı olmanız hasebiyle aldığınız belgenin sadece görev bölgesiyle alakalı bir geçerliliği var, yani çalışma yerinize gidip gelirken kullanabilirsiniz, bir önceki kapanma döneminde bunun farklı şekillerde kullanılmamasına yönelik ekstra kural çıkarmışlardı, yani o belgeyi görev bölgesi dışında kullanıp da yakalanan kişilere ceza kesiyorlardı. O nedenle ben önermem ama siz şansınızı denemek isterseniz o ayrı bir konu.

Ayrıca yolcu o belgeye göre değil, bileti olması nedeniyle muaf sayılıyor.
  • Kaleci Saçlı Forvet  (23.04.21 10:51:22)
Teşekkürler açıklama için. Havalimanı girişi ve içinde yolcu almaya gelen bayağı bir insan var. ‘Kaleci Saçlı Forvet’’in dediği gibi risk alıp gidip yolcunuzu alabiirsiniz.

  • spatzle  (23.04.21 12:36:37)