mezuniyet sonrası ile ilgili tavsiye

psikoloji son sınıf öğrencisiyim

mezun olmama çok az kaldı, bir yandan derslerim var bir yandan da alese çalışıyorum

herkesin istediğini söylediği bir şey olarak akademisyen olmak hayalim

sorun şu ki mezun olduktan sonra kendi paramı kazanmam gereken bir durum var

alesten nasıl bir puan alacağımı bilmiyorum, derslerin yoğunluğunun yanında bir de hangi alana yönelmek istediğim vs. konularında acele bir karar vermek istemiyorum

en güzel senaryo sanırım yüksek lisansa girip ilk senemede hemen araştırma görevlisi olmak olurdu, bunu yapan birini tanıyorum, imrendim

fakat bırakın ilk senede kadroya alınmayı herhangi bir dönemde olması bile zor

elimde olsa mezun olduktan sonra 1 senede zamanımı alese hazırlanmaya vs. ayırırdım, bir yandan ne yapacağımı düşünürdüm ama ailemin yanına da dönemem

zaten anneme kalsa eve en yakın markette kasiyerlik yapmam benim (onun) için en iyi şey olacaktır, düzenli iş, akşam eve geliyorum ne güzel

sizce ne yapayım? şu an ablamla yaşıyorum, onunla da yaşamak istemem, 1 sene hazırlanıp bir yandan çalışmak mantıklı ama alanımda iş bulmak zaten zor, pandemiyle birlikte daha da zor

kendi tecrübelerinizden ya da yazdığım şeylerden yola çıkarak bana ne söyleyebilirsiniz...

Bir psikolog olarak alandisi çalışmak yerine ilk etapta mutlaka kendi alanınızda iş bulmayı deneyin derim. Hem tecrübe hem de zaman kaybı değil.

Ben mezun olunca ilk başta bir anaokulunda psikolog olarak çalışmaya başladım tam zamanlı. Sonrasında yüksek lisans istediğimden emin olunca (tabii klinikse bu alan mecburen özele ve paraya da bakıyor.) başvurulari yaptım ve yüksek lisansa başladım. İşimi de dört güne düşürdüm. Anaokulunda çalışınca gelişim istemediğimi anladım mesela.

Başka bir arkadaşım iş yerlerinde staj yaptı; örgütseli sevdiğini anladı ve o da örgütsel psikoloji yüksek lisansına başladı. Diğeri anaokullarında çalışırken çok mutlu yüksek lisansını da buna göre seçti.

Velhasıl alanici iş bulursaniz yüksek lisansı da ona göre şekillendirme ihtimaliniz olur. Şu anda araştırma görevlisi alım şartları da değişti. Yüksek lisansa ilk basladiginiz sene almıyor çoğu okul ve dediğiniz gibi kadro bulmak da zor.
  • fraise  (22.04.21 15:48:29 ~ 15:49:22)
benim de bir psikolog olarak tavsiyem, önce iş aramaya başlayın, başvuruları falan yapın cebinizde bulunsun. o ara ales'i falan halledip kafanızdaki hedef üniversiteleri belirlersiniz.

psikoloji alanında akademisyen olmak epey zorlaştı, özel üniversitelerde bile inanılmaz bir rekabet var. yüksek ales, yüksekte ve lisansta yüksek ortalama biraz şart gibi. bunun yanında yüksek lisansta sizi refere edebilecek bir hoca bulmanız da çok yararınıza olur.

ben lisansı bitirir bitirmez yüksek lisans yapmıştım. tez dönemimde ise mt olarak işe başlamıştım. halen aynı yerde çalışıyorum.
  • a darkness coming  (22.04.21 16:01:14)