[]

Dut ağacı boyunca türküsü

bu türküde geçen "yari helvette gördüm danışmadım doyunca" sözlerindeki helvet ne oluyor tam olarak?
 
yalnızlık


  • co2s2  (22.04.21 14:53:07) 
Kapalı, kuytu yer anlamına geliyor.

Benim anladığım, buluştuklarında doyunca konuşamadıkları.
Danışmak = konuşmak.
  • kaptan maydanoz  (22.04.21 15:10:20) 
kaptan +1

halvet: yalnız kalmak, tenha demek.

sevdiği kız yalnız başına duruyormuş ileride bir yerde, yanına gidip konuşmak istemiş ama yapamamış.

---
konuyla alakasızsa da aklıma geldi;

"gızıl üzüh rahladı,
verdim anah sakladı.."

diye bir bölüm var. kızıl üzüm derler -bu doğru değil, gızıl üzüh altın yüzük demek.
adamın uğruna türkü yaktığı kişi 14 yaşında bir çocuk ve yüzük kızın parmağına bol gelmiş. annesine vermiş seneye kız büyüsün de o zaman veririz yüzüğü demişler.
  • biseysorcaktim  (22.04.21 18:46:22) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.