Siteye anlık 5000 kişi girmesi durumunda

sitemde bir video oynatacağım.
videoyu vimeo live stream veya aws'nin ivr hizmetiyle oynatacağım. onlarda sorun yok.

sorun ise şu;
bu videoyu oynattığım siteye 4-5 dakika içinde 5000 kişi bağlanıp 1 saat boyunca kalabilirler. ve bazı durumlarda hepsi aynı anda sayfayı yenileyebilir.

bu durumda sitenin 502'ye düşmemesini garanti altına alacak aws hizmetleri neler?
ne yapmam lazım böyle bir yüklenmekten sağ kurtulmak için?

EBS'yi, xlarge'a büyütüp load balancer'ı en az 5, en çok 10 sunucuya kadar genişlet demek yeterli olur mu örneğin?
db tarafına pek yük binmeyecek, sadece bir login safhası var çünkü, onu rds'i genişletip hallederim diye düşünüyorum.

siz ne önerirsiniz?

bu sorunun her altyapı için yüzlerce farklı cevabı olabilir. kabaca bottleneck olabilecek her elementi scale edebiliyor olman lazım. atıyorum login sayfası, db, login mekanizması, video dağıtıcı (ivr var dedin zaten o iyi), videonun yayınlandığı sayfanın içeriği, vesaire, vesaire. mesela ana processor workload'ın için load based instance kullanabilirsin, cpu kullanımı arttıkça yeni instance açar, vs vs docs.aws.amazon.com

  • roket adam  (18.04.21 14:23:19)