evin çevresindeki sura ne denir?

merhaba,
şu şeylerin adını bir türlü bulamadım, duvar dersek olur ama özel bir adı var mı?
kayrak taşı kaplanıyor hani, çit gibi ama deliği yok, sur gibi daha çok. evin, arsanın, arazinin çevresi kaplanıyor genelde. beton, üzerinde yürünecek kadar geniş.
teşekkürler.

Benimnl bildiğim normalde karatasla örülmüş taş duvardir ama ucuz ve rahat olsun diye kayrak ile kaplama yapıyorlar.
Özel bir ad ise duymadım.

  • kisa  (11.04.21 05:14:30)
soyle birsey ise bahsettigin, istinat duvari.

hataysoz.com
  • cooperr  (11.04.21 06:03:09)
Duvar yav. Özel bir adı en fazla istinat duvarıdır.

  • 1bir1bir1  (11.04.21 06:41:15)
duvar, istinat duvari +1. illa tastan oldugunu belirtmek istiyorsan orme duvar diyebilirsin

  • crucio  (11.04.21 10:27:18)
eskiden ihata duvarı denirdi. artık daha çok bahçe duvarı ve çevre duvarı deniyor.

  • malheiros  (11.04.21 10:56:46)
İstinat duvarı arkasındaki toprağı tutmak için yapılır, baraj gibi set gibi. evi bahçeyi çevreleyen şeye istinat duvarı denmez.

Özel bir adı olduğunu sanmıyorum, duvardır. Bahçe duvarı en uygunu bence, mimar arkadaşlar açıklık getirsin.
  • Jux  (11.04.21 12:03:32)
çevre duvarı

  • megacracker  (11.04.21 12:08:11)