[]

Yemeksepeti şifre olayları sonrası yapılması gerekenler?

Bu olaydan sonra fark ettim ki pek çok yerde aynı şifreyi kullanıyorum. Bu problem olabilecek bir olay? Tek tek şifre mi değiştirmeliyim? Authenticator kullanın demişler güvenliğiniz için. Hangisini kullanayım? Microsoft'unkini telefonuma indirdim ama beceremedim tam. Nasıl kullanılıyor? Nasıl daha güvenli şifreler oluşturabilirm ve unutmam? Çok kafa karıştırıcı bir hal almaya başladı bu şifre işleri.

Tikler sabaha kalabilir. Şimdiden çok teşekkürler.


 
authenticatorlar 2 faktör doğrulama olan yerler için. her yerde olmaz. instagram, facebook, gmail vs. de iki faktör doğrulamayı açın.
yemeksepeti gibi tırıvırı yerler için aynı basitlikte bir şifre belirliyorum bir kaç tane, birinden birisi ile açıyorum, unuttuğumda.
banka, eposta gibi kritik şeyler için zor şifreler ve belli bir algoritma ile üretiyorum kafamda ve değiştir dedikçe ona göre değiştiriyorum. unutmamak için de bulutta bir yere şifrelerinizi yapabilirsiniz ama ortak sabit bir kısmını belirleyin şifrede ve orayı xxxx diye yazın, sadece değişen yerleri yazın. birisi bunu ele geçirse bile anlayamaz.
bu arada yemeksepetinde şifrelerin açık hali çalınmadı, sıkıntı yok. ancak kişisel bilgileriniz çalındı.
  • surprise  (08.04.21 00:47:14 ~ 00:48:53) 
yemeksepetinde parolalar çalınmadığı için, daha doğrusu surprise'ın dediği gibi düz metin olarak değil hash'li olarak çalındığı için çok özel biri değilsen kimse onla uğraşmaz.

ama icloud, banka, borsa vb. yerlerin hesaplarının parolaları ayrı bir karmaşıklık ve tarzda, yemeksepeti, ilknokta, sahibinden gibi tıraş yerlerin parolaları ayrı bir karmaşıklıkta ve tarzda olmalıdır. zaten her yerde aynı parola nein davut.
  • alperz  (08.04.21 07:38:25) 
Hash'li parolalar kırılmaz diye bir şey yok. Ele geçen parolaların %70-80'inini saniyeler içerisinde kırabilirler.

1. Kesinlikle mail şifrenizi, sitelerde de kullanmayın. Site şifresi çalınırsa, mailiniz de gider.

2. Mümkün olduğu kadar ayrı parolalar kullanın.

3. Mozilla'nın(veya diğer tarayıcıların) önerdiği karışık şifreleri kullanıp, bunları mozilla parola yöneticisine kaydedebilirsiniz. Veya başa bir karakter belirleyip, sona site ismi ile yapabilirsiniz.

Bastaki123YemekSepeti456!
Bastaki123HepsiBurada456!
Bastaki123EksiSozluk456!
vs.vs..
  • kartallar yuksek ucar  (08.04.21 09:22:37 ~ 09:23:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.