[]

kahvede tadım notaları ne anlama geliyor?

kahveye çok bayılan biri değilim ama arada filtre kahve içiyorum. fakat bu farklı kahvelerin paketlerine/açıklamalarına yazılan tadım notaları ne manaya geliyor çözemedim. mesela meyvemsi tatlar, tarçın, süt, kakao filan falan yazıyor. bunlar yalnızca benzetme mi, yoksa bir gerçeklik payı var mı? yani kavrulurken ya da çekilirken aroma vermek için ayrı bir işlemden mi geçiyor?
 
kahvenin cinsine, yetiştiği bölgeye, yetiştiği toprağa, yetiştiği yüksekliğe, kavrulma derecesine göre farklı tadı oluyor o benzetmeler oradan geliyor, gerçekliği var, doğal sonradan ekleme değil

youtubeda bununla ilgili, kahve üzerine türkçe içerikler de var

youtu.be
youtu.be
  • freebird5406_2  (07.04.21 22:36:24 ~ 22:43:22) 
Benzetme. Bazen ahududu notaları falan yazıyorlar bi gülme geliyor. Ya da ben çok kalas damaklı biriyim.


  • msb  (07.04.21 22:38:11) 
Benzetme aslinda ama bos sallama degil iyi cekirdekse


  • proletarier aller lander vereinigt euch  (07.04.21 22:38:47) 
tamamen benzetme, herhangi bir aroma katılmıyor içlerine.
bunu yapmanın amacı "bunu içince elma tadı gelicek ağzına" değil, tüm o notlar birleşince nasıl bir şey içeceğine dair fikir oluşuyor kafanda. turunçgil diyince nasıl bir tat canlanıyor ağzında mesela? ya da floral? notları okuyup kahvenin dengesi nerede, asiditesi mi fazla, bunları anlamaya yarıyor. kimi topraksı sever, kimi asiditesi yüksek.

tabii bir yandan da pazarlama hamlesi. hatta öyle ki, farklı dna kodları dildeki reseptörlerin farklı çalışmasına sebep oluyor. yani herkes aynı tadı alması mümkün değil.
  • Jux  (07.04.21 22:40:48 ~ 22:41:33) 
eğer insan kendini bu konuda eğitirse orada yazan notaları cidden alabiliyor. çoğu insana yalan gelse de böyle bir durum var.


  • biergarten  (08.04.21 07:49:11) 
az once yaptim cupping, bilmiyorum instagramin varsa son story'de gorebilirsin www.instagram.com

6 farkli kahve denedim, hepsi ayni derecede su, ayni demleme sekli, ayni grind size ile yapildi. tadina bakip 'hic bi tat ayristiramiyorum' ya da 'kahve tadi' var demek cok normal. damak genelde dogustan gelen bisey degil, gelisime cok acik. ayni sarapta oldugu gibi, biri bana sarap tattirinca herhangi bi ayrim yapamzdim, yanimdaki insanlar doktururdu. bu da oyle, zaman ve emek vermek lazim.

freebird'in yukarida dedigi gibi, bolge, gunes, toprak, yukseklik, kavrulma derecesi, yikanmis mi yikanmamis mi, etrafinda baska ne gibi agaclar varmis, ruzgarlar o bolgeye ne tasimis bi cok sebebi var. aroma eklenmesi gibi bisey soz konusu degil
  • try again fail again fail better  (08.04.21 12:51:40) 
hipster trap.


  • baldur2  (08.04.21 12:52:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.