Faiz yemek

Elimdeki Bir milyon lirayı faize yatırsam, ayda 15-20 bin lira getirisi oluyo.
Kaç sene faiz yiyerek hayatta kalabilirim? Aylık 15 bin lira harcadığımı farz edelim. Kaç sene sonra faiz bana yetmemeye başlar?

Ayrıyetten yatırım önerileri alabilirim. Mesela ev almak mantıklı mı? Kira geliri max 3-4 falan olur. Ayrıyetten kiracıyla uğraşmak evin değer kaybetmesi gibi durumlar var, bilemedim. 3-4 lira aylık gelir faiz yemenin yanında pek tercih edilesi değil gibi.

  • adwokat  (05.04.21 19:33:45)
900 bini faize koy. 100 binle çeşitli coinler al. 1 günde bile 15 bin kazanabilirsin.

  • jelly bear  (05.04.21 19:37:22)
Enflasyon oranından faiz oranını çıkart, sonuç 0'dan büyükse bir yerde yetmeyecek demektir. Dolayısıyla ben doğrudan 1 milyon / 15 bin yapıp sonucu baz alırım. Sonuç olarak 5.5 bilemedin 6 sene sonra mirasyedi bitirdi olursun.

  • prole  (05.04.21 19:38:27)
Faiz yiyerek hayatta kalamazsınız.
Çünkü faiz sadece değerini korur gibi tapacak paranızın (gerçek sınırın biraz altında olacak şekilde)
Harcayacağınız şeyler de zamlanacak kabaca öyle düşünün.

Bir milyonu ne kadar zamanda harcarsanız o kadar zamanda diyebiliriz genel olarak
  • rewlack  (05.04.21 19:39:03)
Değerini korur da diyemeyiz bence. Şu anda 1m₺ = 123.250$

Yarın akşam bir gecede 50% devaluasyon olsa, ki Türkiye’de bunun olma ihtimali her gün var. 61.625$ paran kalır bir anda. Önceki nesillerimizin de hayatı böyle hikayelerle dolu zaten.

Birkaç sene sonra 1m₺ ile eskisi gibi bakkala girip sakız alma ihtimalimiz olmadığını kim söyleyebilir?
  • deneme  (05.04.21 20:11:05)
Türkiyede imkansız.
reel faizin ekside.
yani vergi düşüldükten sonra elinde kalan faiz oranı enflasyon oranının altında.
dolayısıyla her ay zarar ediyor olursun.
ne zamanki reel faizler artıya çıkar o zaman kar edersin. mevcut iktidar buna karşı.
  • dafuq  (05.04.21 20:19:22)
Faiz yiyerek ölene kadar yaşarsın.

Aylık 15 bin tl bin tamamını yemek yerine bir kısmı ile iş/yatırım gibi şeyler yaparsan ölene kadar yaşarsın. Bu birazda yaşam standartı ile alakalı. Evin var ise daha bir rahat olur, yok ise de olur.
  • paramolacak  (05.04.21 20:48:28)
en iyi ihtimalle 4 yılda paran bugünün 500 bin lirası kadar olur.

  • silver apple  (05.04.21 22:07:53)
1mio. 15 faiz verse ev alip o faizin 6-7bin tl sini kredi odesen hem ev almis oluraun hem faiz paranla yadamaya devam edersin.

Enflasyon artarsa faizler de artar kuru tutmak icin, dolayisiyla simdi 15 faiz aliyirsan ilerde 18bin alirsin.
  • c1b2k3  (06.04.21 00:03:32)
faiz yiyerek ölene kadar yaşarsın diyen ekonominin e'sinden anlamıyordur. ha yaşarsın tabii en son senende faizinle 1 ayda 2 ekmek alana kadar
faiz paranın enflasyon karşısında değerini korumak için vardır, o da genel enflasyonla belirleniyor. enflasyon verisine ne kadar inandığını geçtim senin kendi enflasyonun daha önemli
örneğin konut enflasyonu. 1 milyon lirayı ev almak yerine 1 yıl önce faize koydun diyelim. 15bin liradan 180bin lira faiz getirdi. bırakalım yemeyi faizin 1 lirasına bile dokunmadın diyelim
geçen sene faize koymak yerine almak istediğin 1 milyon liralık ev şuan 1.6milyon lira oldu. geçmiş olsun 420bin lira zarardasın. geçen sene 1 milyona 3 tane bmw 3 serisi alırken bu sene 1,18 milyon liran var fakat 2 tane alabiliyorsun. faizini yersen 2 tane de alamazsın
her ay 15bin lira paranın üzerine koydun ama geçen sene aldıklarından daha azını alıyorsun. nasıl oldu bu?
bu 1 yıllık örneğiydi. bunu ömür boyuna yay. paranın nominal değerine fazla takılmayın. önemli olan alım gücüdür.
  • asbe  (06.04.21 00:08:29)
Okuduğunu idrak edemeyen, ilkokulda güzel yazı dersinden bile geçememiş insanların tavsiyelerine kulak asma. Eğer faizi akıllı yönetebiliyorsan ölene kadar yaşarsın. Bunlar özgür Demirtaş George Orwell tayfa :)

  • paramolacak  (06.04.21 09:58:43)
hazıra dağ dayanmaz
ayda ne kadar harcıyorsan o kadar ay sonra para biter

  • bir soru sorcam  (06.04.21 10:52:02)