[]

temizlikçi sigortası

selamlar.
6 daireli apartmanımızda haftada 1 gün merdivenleri temizleyen bir ablamız var. tek işi bu. çöp toplama vs yok.
bu ablamız yaşlı, hasta falan ama çalışmaya mecbur olan birisi. yöneticiden sigorta istemesine rağmen yönetici sıcak bakmamış.
internette biraz araştırdım ama sanırım hepsi normal siteler vs için hazırlanmış.
Bir sitede bir kapıcının İŞVERENE TOPLAM MALİYETİ (*) 4.203,56 TL yazıyor. biz zaten 6 daireyiz, haftada 1 yarım gün merdivenleri yıkıyor.

yöneticiye baskı yapalım kadına sigorta yaptıralım istiyoruz ama yöneticiyle konuşmadan biraz bilgimiz olsun.
Böyle bir iş tanımı var mı ki? haftada yarım gün sadece merdiven yıkamalı işin sigortası nasıl olur, nasıl yapılır, ne kadara olur, bilgisi olan var mı?

 
Kısmi süreli çalışma olarak geçiyor sanırım. Sigorta bildirim kodu (6) olması lazım. Mali müşavirler daha detaylı biliyordur konuyu.

www.calismamevzuati.com
  • draconas  (05.04.21 17:28:26) 
birkaç yıl önce bu tarz durumlar için kolay sigorta gibi bir şey çıkardılar. apartman yönetimi sgk üzerinden kolay işverenlik diye bir şeye başvuracak, daha sonra da ilgili kişinin girişini yapacaklar. 6 daireli bir apartmanda bu işlerle yönetici vakit ayırıp ilgilenir mi bilemedim.


  • duyulmasi gerektigi kadar  (05.04.21 17:57:24) 
Ay içinde x saat, gün içinde x saat toplam sigorta gününü (ayda 4 gün) bildirmeniz gerekiyor. Sistemin adı kolay işverenlik sistemi. Zaten sigortasız çalışması 4857 İş kanununa ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aykırı.


  • giovanne  (05.04.21 19:02:14) 
Bir de şu an kadın istese şikayet edebilir apartmanı. Böyle bir hikaye vardı ya duyuruda ya da ekşide okudum. Bakıcılık yapan bir kadın aileye sigorta istemem parasını verin demiş daha sonra işten ayrılınca aileyi şikayet etmiş beni sigortasız çalıştırdılar diye.


  • playing star again  (05.04.21 21:43:41) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.