Ev fiyatları neden artıyor

1 ay önce 620binden favladığım 31 yaşındaki ev 650 olmuş, kozyatağında.
625ten favladığım bi ev, yine kozyatağı ve 30+ yaşında bina 750 olmuş.

Bu insanlar niye sürekli artırıyor bu fiyatları? Satabilecekler mi? Yakında 30+ yaşında güzel ama çok da popüler olmayan konumdaki evleri 1m altına bulamayacağım gibi geliyor.

faiz indirimi de yok. ilginçtir ki Antalyada bu en yüksek şekilde artıyor.

  • denizmaniaherif  (05.04.21 12:01:01)
enflasyon artiyor, doviz artiyor, o yuzden ev fiyatlari da artiyor maalesef

  • sweetoffice  (05.04.21 12:28:48)
enflasyon ve döviz yüzünden, artı olarak bir deprem korkusu da var herkeste. artmaya devam eder bu şekilde.

asıl faiz indirimi olursa o zaman asıl artışı görürüz. üretici fiyat enflasyonu %35'i aşmışken yeni ev fiyatlarının sabit kalması imkansız.
  • roket adam  (05.04.21 12:31:35 ~ 13:26:04)
Türkiye'de bedava dağıtılan kredilerden dolayı ciddi bir TL bolluğu var, doların 8 lirada kalmasına şaşıyorum.

Ev fiyatlarının ise dahada yükseleceğini tahmin ediyorum. etrafınıza bakarsanız(anadolu yakası sahil kesimi) ev arzı tamamen bitmiş durumda.
  • allahinadiylaoku  (05.04.21 12:31:42)
takriben 8-9 ay once ortakoy'de bir ev ilanini gozumuze kestirdik, ev o zaman 790.000 tl idi. o tarihten iki uc ay sonra ilani 750.000 tl'ye dustu, gormek icin emlakciyi aradik. "icinde kiraci var, her an musait olmuyor" deyince biz de cok ustelemedik, kaldi oyle.

ayni ev birkac gun once 850.000 oldu, hala satilik. simdi bu adam 1.2 m. de diyebilir bir anda, bu evin fiyatini arttirmak degil de hayallerde yasamak* biraz. o ev kisa vadede 850'ye satilsin, yok mu beni seven* diye dolasirim dereboyu caddesinde.
  • ateistanbul  (05.04.21 13:20:48)
uzun süre satılamayan ürünler için satıcı önce fiyatı çok hızlı yükseltip, fiyatı hızlıca düşürüyor. evi 500 binden 650 bine çıkarıyor. 1-2 ay içinde 500 bine indirecek. yeni müşteri bunu 650 den 500 e indi bilecek.

  • silver apple  (05.04.21 13:30:31)
inşaat maliyetleri artıyor dışındaki cevapları ben pek mantıklı bulmuyorum.

Bu kadar yüksek faiz oranlarında ev fiyatlarının düşmemesindeki tek neden ev sahiplerinin evlerini kafasında belirledikleri usd cinsinden düşünmeleri.

İşin garip yani, usd çıkınca zam yapıyorlar faizler düşünce bir daha zam yapıyorlar ama hiç fiyat düşürme yok.

Geneli tok satıcı.
  • liberal  (05.04.21 14:08:12)
Enflasyon böyle bir şey işte. 620'den 650'ye artmış bile denilmez. Sizi İzmir piyasasına bekleriz. Deprem pandemi göç vs arz talep dengesi inanılmaz bozuldu.
Konut fiyatlarını etkileyen bir çok etmen var, fakat bunun göbeğinde döviz kuru artışı ile birlikte oluşan dolaylı etkiler var. Maliyet artışından tutun döviz kurunun genel enflasyonu arttırması ile birlikte kiralara yapılan %20lik zamlara kadar geniş bir skala. Buna talep de yüklenince fiyatlar artıyor.
Zaten maaş biriktirerek Türkiye'de ev almak imkansız. Evin değeri başka evlerin değeri, otomobillerin değeri ile hesaplanıyor. Yani 600bin lira dediğiniz 3 kasa BMW fiyatı. Ev almak isteyen arabasını satıp alabilir, maaşını biriktirerek alamaz. Geçen yaz bedava kredi dağıttılar, evler kapışıldı ev kalmadı zaten onun da etkisi var
  • asbe  (05.04.21 14:25:00)
Fiyatlar artmıyor
Fiyatları şişiriyorlar

  • otopsicocugu  (05.04.21 16:04:37)
cevabı tlnin aşırı değersizleşmesi. gıda enflasyonu %40, resmi üfe %30dan fazla.
bu rakamlar yıllık.

bir de 3-4 senelik birikimli değer kaybını, 2017den beri piyasaya sürülen ucuz TLyi düşününce ev fiyatlarını durumu maalesef normal.
  • nuisance  (05.04.21 17:01:55)
Demir çimento beton çivi-tel, hatta yalıtım filan anasının nikahı kadar arttı çünkü.

  • etna  (05.04.21 18:30:04)
1. inşaat maliyetleri korkunç arttı. hammaddenin önemli bir kısmı ithal. yapı kimyasalları ve demir özellikle. ithal olmayan malzemeler de markette peynir nasıl pahalanıyorsa, pahalanıyor sürekli olarak. son 4-5 aydır tadilat işlerim var. nalbur ve yapı marketlerde de durum bakkaldaki gibi.

2. nüfus artıyor. üstüne göç alıyoruz. talep var.

3. tl'ye güven düşük. insanlar ya dövize yatırıyor parasını ya da ev alıyor.
aslında sadece TL olarak düşünmek de doğru değil. özellikle salgın ile birlikte kağıdın (para) kıymeti düştü. ihtiyacı olmayan bile kasada nakit veya bankada birkaç byte olarak para tutmak yerine eve yöneldi.
  • nop  (06.04.21 01:11:36)