kozmetikte serumun tanımı

Bir karışımın serum olabilmesi için neye sahip olması gerekiyor? Ve merhem, losyon, krem, pomad nasıl ayırt ediliyor?

kozmetik bilgim çok yok ama ilaçtan yola çıkarsam merhem/pomad yağ bazlı krem su bazlı diyebiliriz. serum için de belki onların takip ettikleri mevzuatlarda bi tanım vardır. ama esnek ve geniş bir tanımdır diye düşünüyorum. şöyle bi görsellere baktım da çoğu damlalıklı şişelerde. konsantre olmalarından sebep serum demişler herhalde. ya da o serumların çoğu neyde çözünüyorsa bazı neyse genelde ondaki karışımlara diyorlardır. o da büyük çoğunluğu ((su gliserin alkol)) ve içinde başka uçucu yağlar vitaminlerdir.

  • a perfect lie  (03.04.21 23:24:29)
serumdan kastınız kozmetik olarak haricen kullanılan serumlar ise bu serum diğer dedikleriniz gibi farmasotik bir form değildir. o yüzden de bir standardı yoktur. diğer dedikleriniz ise kabaca şu şekildedir. merhem ve pomat yağ bazlı, krem su bazlıdır. losyon ise viskozitesi daha düşük bir formdur. pomat ve merhem vücudun (veya lezyonun) daha kuru halinde ( örnek dirsek, dizkapağı bacak) kullanılırken, krem ise yüz gibi nispeten yağlı bölgelerinde kullanılır. losyon ise kulak içi, saçlı deri gibi krem ve pomadın tam anlamıyla nüfuz edemeyeceği bölgelerde kullanılır. yani bir ilacın hem kremi, hem pomadı hem de losyonu olabilir. ( ör dermovate)

  • partsch  (04.04.21 01:46:37)