Diyetteyken kilo almam skandalı

Beş haftadır bir diyetisyenle çalışıyorum. Günlük kalorim 1200 civarı; protein ve sebze ağırlıklı. Ayrıca haftada altı gün 45-90 dk arası P90X yapıyorum ki dünyanın en lanet programlarındandır.

66,4 ile başlayıp ilk bir ay sadece 1,4 kilo vermiştim. Bugün tartılırken 64'leri göreceğimden emindim kiii 100 gr alıp 65,1 olmuşum. Hiç diyet yapmayan birinin bile bu sporla ayda en az 2-3 kilo vermesi gerekirdi. Bu arada aynı diyetisyenle erkek arkadaşım bir ayda 108'den 100'e düştü.

Kaçamak yapıyorum evet ama mesela 2 hurma topu değil de 4 hurma topu yiyorum veya fazladan bir muz yiyorum gibi. 5 haftadır ağzıma pilav, makarna sokmadım; gofret, kek vs. yemedim. Diyet öncesi günlük kalori alımım 1700-1800 civarıydı.

Regl düzenim, kan değerlerim, hormonlarım normal. Yaş 29, boy 168 cm.

Nerede bir sorun olabilir?

Edit: Aslında ölçümde bel, basen ve göbekten 2 cm gitmiş görünüyor. Ama yine de insan bu kadar çabaya 2 kilo veremez mi ya? Madem öyle diyeti biraz gevşetip sporla sıkılaşmaya çalışayım?

illa daha iyi cevap verenler olacaktır ama benim aklıma direkt vucudun su toplaması geldi, su miktarını arttırmayı denedin mi.

  • liberal  (01.04.21 17:24:14)
Yağdan verip kas kütlenizi arttırmış olabilir misiniz? Tartıdaki rakam her şey değil. Benim diyet sürecinde kilo alıp sıkılaştığım ve bel basen ölçülerimin düştüğü olmuştu aktif spor yaparken.

  • feliss  (01.04.21 17:32:36)
şunu çok duyuyorum, diyet ve spor yapan kişilerde kas kütlesi artarken yağ kütlesi azalabiliyor. bu da sanki kilo artışı varmış gibi bir algı oluşturuyor ama aslında o artan kilo sağlıklı vücuda doğru bir ilerleme oluyormuş

  • serbest gezen koala  (01.04.21 17:33:14)
@liberal

Günde 500 ml su ile yaşayan bi insandım. Bu süreçte günlük 1.5-2 lt içmeye çalışıyorum. Acaba vücudum alışık olmadığı için suyu mu depoladı? :)
  • jacque  (01.04.21 17:33:27)
5 hafta cok kisa bir sure ve bu tip aslinda cok ufak dalgalanmalarin yasanmasi dogal. Devam etmelisiniz.

  • hot potato  (01.04.21 17:34:28)
ben de "az su içiyorsunuzdur" demeye gelmiştim.
iki litre yine de az.
üç litre içmeniz lazım verdiğiniz bilgilere bakılacak olursa.
diyetisyene bir sorun yine de.
  • blatta hiberna  (01.04.21 17:34:51)
@feliss @serbest gezen koala
Aslında ölçümde bel, basen ve göbekten 2 cm gitmiş görünüyor. Ama yine de insan bu kadar çabaya 2 kilo veremez mi ya? Madem öyle diyeti biraz gevşetip sporla sıkılaşmaya çalışayım?

Psikolojik olarak çok zorluyor bu iş beni.. Bu sabah için dün akşam yemeğinde ton balıklı salata yemiştim biraz daha hafif çıkarım belki diye. Gece açlıktan ağlayacaktım artık. Sabah tartıda sonucu görünce ağladım. :D
  • jacque  (01.04.21 17:36:54)
Bu kas yapmak denen şey değil mi? Kaslaeı zorluyorsun vücut daha çok kas üretiyor ve ağırlık oluşuyor böylece. Normal değil mi, olması gereken şey yağ kütlesinin azalıp vücudun incelmesi değil mi?

  • 1bir1bir1  (01.04.21 17:41:23)
hem spor yapıp hem 1200 kalori almak çok az geldi bana. ortalama 2000 önerliyorken spor için ise 400 500 ekstra alınmalıyken.
kalori az alınırsa da sıkıntı olabilir.
şu tür sitelere göre
www.calculator.net
Maintain weight
3,023 100%
Calories/day
Mild weight loss
0.25 kg/week
2,773 92%
Calories/day
Weight loss
0.5 kg/week
2,523 83%
Calories/day
Extreme weight loss
1 kg/week
2,023 67%
Calories/day

benim içni mesela. ben 2400 civarı alıyorum genelde.
  • ShadowOfMoon  (01.04.21 17:45:58)
Shdowofmoon+1
Tartıyla kilo verip vermediginizi ölçmekten vazgeçin. Tartı bedeniniz için total bir ölçüm aracı sadece. Önemli olan mezuradır. Bel çevreniz, boynunuz, basen çevreniz, bacaklarınız göğüs çevreniz, kol çevrenizi ölçebildiğiniz kadar aynı noktalardan ölçüp takip etmedikçe, "aaa tartıda eksilmedim." diyip moralinizi bozarsınız. Beden kitle endeksi, yağ oranı tartıyla ölçülmez.

  • karacigerim vur kadehlere  (01.04.21 18:04:59)
Durumunuzu şu fotoğraf açıklar. Sporla kas kazanıp yağ yakıyorsunuz ki sağlıklı ve güzel olan budur. Kilonuza değil vücut yağ oranınıza bakmanız lazım. Ama illa ki kilo vermek istiyorum diyorsanız daha hafif bir spor programı seçmelisiniz.

www.google.com
  • Mirket  (01.04.21 18:10:39)
haftada 6 gün p90x'in yarattığı kas kütlesi o. kas kazanmak da kilo aldırır ama öyle kiloya can kurban...

  • dinç kuvvetler  (01.04.21 19:20:36)
Ben kendi çapında spor yapan birisiyim, okuduklarım neticesinde su içmeyince vucut daha sonra belki su bulamam diye kendini toparlıyor.

Arkadaşların daha kilolu ama daha kaslı olma ihtimalini 1.200 Kalori ile yapman imkansız zira kilo alman için illa ki kalori fazlası yapman lazım, sen günde 1.200 kaloriden daha az harcama yaptıgını düşünemiyorum.

Eger gerçekten sıkılasıp kilo aldıysan kalori takibini iyi yapamıyor olabilirsin.

başarılar
  • liberal  (02.04.21 11:36:05)