[]

Kripto para, yatırım vb ile uğraşmaktan memnun musunuz?

Merhaba arkadaşlar,

7-8 aydır kripto para ile ilgileniyorum. Pek önemli meblağlar yatırmıyorum. Bu işe 250 TL gibi bir bütçe ile başladım, 700-800 TL'ye kadar arttırdım bu bütçeyi. Çok bir şey sayılmaz. Bir şeyler yapmaya çalışıyorum işte. Lakin bu geçen sürede, kripto para ile uğraşmanın beni farkında olmadan tasarrufa yönlendirdiğini fark ettim. Kripto para alım-satım platformunda beklettiğim para normal banka hesabımda dursa muhtemelen harcayacaktım, hatta onu alsam bunu alsam diye de plan yapıyorum. Onları alacağım vakit banka hesabımdaki para suyunu çekeceği için erteliyorum.

Hiçbir şekilde kripto para platformundaki parayı harcamaya sıcak bakmıyorum. Evli çiftlerdeki "Bu para, çocuğumuzun geleceği için ayrıldı. Ona dokunulmayacak!" triplerine girdim. Bayağı bayağı bu hesaptan para harcamıyorum ve elimden geldikçe buraya para atmaya çalışıyorum. Bir nevi birikim ve tasarruf hesabı oldu sanki.

Diğer yandan şu düşse şöyle yaparım şu yükselse şöyle yaparım diye senaryolar üretiyorum. Bayağı plan yapmaya sevk ediyor. Riskleri düşündürmeye zorluyor. Ben bayağı sevdim bu işi. Bunun yanında önceden zır cahili olduğum finans piyasasını da anlamaya başladım. Hoşuma gitmeye başladı ne yalan söyleyeyim. Öyle teknik analiz, yorum falan okumuyorum tabi ama önceden anlatsalar "Ne anlatıyor lan bu değişik?" diyeceğim şeyleri anlayabilecek seviyeye geldim. Bence imkanı olan herkes uğraşmalı. Siz ne düşünüyorsunuz? Memnun kaldığınız veya size faydasının dokunduğunu düşündüğünüz neler oldu? Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim, teşekkür ederim.

 
dogal olarak finansal farkindalik kazandiriyor. kripto degil baska yatirim olur yine olur.


  • eksi sozlukte eksiyen adam  (30.03.21 21:30:22) 
Zamaninda bu 201x yılında altının çok oynamasından ötürü ve doların ucuz olmasından forex'e girmistim. açılış olan 20$'ı iki haftada 5.000 $ yapıp ayrılmıştım. Yıllar sonra da hisse falan derken işte tabi burada teknik ve şirketi tanıma vs. olarak sabırla beklenince meyvesini veriyor. Keşke daha önceden girseymişim diyor insan. Hep eski yabancı kitaplara bakiyorum korkutma usulu terimler yazmislar.


  • evimin paspasi  (30.03.21 21:41:09) 
finansal okur yazarlığı ve farkındalığı artırması, tasarruf yapabiliyorsan onu artırması açısından senin için faydalı olmuş tabii.

ancak kripto para ve genel olarak spekülatif yatırımlardaki problem şu, sabaha kadar da teknik analiz yapsan 3 aşağı 5 yukarı piyasanın gidişatına göre "şans" faktörün sayesinde bir şeyler kazanıyor ya da kaybediyorsun. bu aralıkta da çok fazla vakit harcayıp uğraşıyorsun. bunun yerine daha çok para kazanmaya, kariyer yapmaya, ticarete vs odaklansan çok daha faydalı olacakken, at yarışı, iddaa oynayan amcalar gibi sürekli 3 aşağı 5 yukarı bir şeyler kovalıyorsun yani.
  • roket adam  (30.03.21 22:43:55) 
2007'den beri borsa fon tahvil vb, 2017'den beri kripto yatırımlarım var. kayıpta kapadığım yıl olmadı, ortalama her sene 3-5 aylık gelirim civarında kazancım oldu diyebilirim. bu işlere gereğinden fazla zaman harcadığımı düşünüyorum. tek işim bu olsa neyse de zaten mesaili çalışıyorum, arta kalan zamanımda bir de haberiydi analiziydi bunlarla uğraşıyorum. nerede "pasif yatırım" kısmı? hayat para kazanmak için harcadığım zamandan arta kalan süre olmamalı. finansal okuryazarlık tamam da hep değerli hayatımdan gidiyor. gelecek artık bugün ve üniversitede önümde sevdiğim şeylerle dolu dolu uzun yıllar var diye düşünürken aklımdaki gelecek bu değildi. yakın zamanda iş saatlerimi de düşürüp birikimleri de profesyonel fonlara devredeceğim, yeter amk.


  • engelbert humperdinck  (30.03.21 23:23:04) 
giriş için binance'yi öneririm. bitcoin denince akla gelen 1. sıralamadaki dünyanın en büyük kripto para borsasıdır. alım satım yaparken %0.1 komisyon ücreti var. üye olurken (referans kimliği) bölümüne "19916261" bu kupon kodunu girerseniz komisyon ücreti %0.08'e düşüyor. veyahut
bu " accounts.binance.com " kupon linkinden üye olursanız alım satımlarda %20 indirim oranından faydalanabilirsiniz.

  • heart-collector  (29.04.21 04:47:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.